Papież Franciszek przybył do Bratysławy

Papież Franciszek przybył w niedzielę po południu do Bratysławy, gdzie rozpoczął czterodniową pielgrzymkę. Przy trapie samolotu powitała go prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

O godzinie 15.30, a więc gdy samolot z papieżem wylądował na lotnisku w Bratysławie, zabrzmiały dzwony we wszystkich katolickich i grekokatolickich świątyniach oraz kaplicach na Słowacji. Podobną ceremonię, którą zarządza Konferencja Biskupów Słowacji przeprowadza się niezwykle rzadko. Ostatnio dzwony biły w całym kraju w Boże Narodzenie 2020 r. oraz w 2019 dla uczczenia 30 rocznicy upadku komunizmu.

Papieża chlebem i solą powitały dzieci w strojach regionalnych, a ojciec święty otrzymał bukiet, który jak podkreśliła w komunikacie kancelaria prezydenta złożony był z ziół rosnących w regionie: dziurawca zwyczajnego, starca Jakubka, biedrzeńca, driakwi, krwawnika pospolitego oraz tojada mocnego.

Czaputova przedstawiła papieżowi członków słowackiej delegacji, w której m.in. są przewodniczący parlamentu Boris Kollar i premier Eduard Heger. Na lotnisku byli także przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji oraz były dysydent i członek kościoła podziemnego, późniejszy przewodniczący Słowackiej Rady Narodowej Frantiszek Mikloszko, a także przewodnicząca stowarzyszenia "Ognik" Maria Jsenkowa, która jest pionierką opieki paliatywnej nad dziećmi.

Franciszek i prezydent przeszli do saloniku VIP, gdzie rozmawiali przez kilkanaście minut. Papież z lotniska przejechał do nuncjatury apostolskiej, gdzie ma zaplanowane spotkanie ekumeniczne. Przewidziano także prywatne spotkanie Franciszka z ojcami z zakonu jezuitów.

W poniedziałek papież spotka się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, a także z biskupami, księżmi i katechetami. Zaplanowano jego spotkanie ze wspólnotą żydowską.

Ściśle prywatną wizytę papież złoży Misjonarkom Miłości, czyli siostrom zakonnym Matki Teresy, które prowadzą w Bratysławie ośrodek dla biednych i bezdomnych.

We wtorek Franciszek będzie na wschodzie Słowacji, gdzie odprawi liturgię św. Jana Złotoustego dla grekokatolików, spotka się też ze społecznością Romów oraz z młodzieżą.

W środę, w którą przypada święto Matki Boskiej Bolesnej, papież odprawi mszę świętą i wygłosi homilię w Szasztinie, gdzie znajduje się sanktuarium patronki Słowacji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6