Pięknego wieku dożył

Dobrze, że są wśród nas tacy, którzy wyrastają przed nami, jak ogromne znaki zapytania.

Swego czasu miałem sposobność długiej rozmowy z dyrektorem domu emerytów dla księży. Temat nie do wyczerpania. Z wielu powodów. Od problemu, kiedy ta emerytura, poprzez możliwe warianty znalezienia miejsca w życiu, relacji z młodszymi, angażowania się w duszpasterstwo, po nieuniknioną potrzebę opieki. To wszystko przypomniało mi się kilka tygodni temu, gdy stałem nad trumną ks. Ludwika Rutyny. Pięknego wieku dożył. Ale to nie liczba 93 stanowi o pięknie jego życia.

Kiedyś był moim katechetą. Katechizmu to on mnie nie nauczył. Nauczył jednak więcej. Zwyczajnie katecheci przekazują treść wiary. On ukazywał życie z wiary. A intensywne życie zaczęło mu się w wieku 73 lat, gdy przeszedł w stan spoczynku. Pochodził z Podola i tam wrócił – do diecezji lwowskiej. Co robił? Był z ludźmi. Dzielił się z nimi – jak kiedyś z nami w liceum – swoją wiarą, oczarowywał skromnością i dobrocią. On, Polak doświadczony w czasie rzezi lat czterdziestych, był niezwykłym katalizatorem jednania Polaków z Ukraińcami. Msze po okolicy odprawiał. Kościoły z ruin dźwigał. Biskup Marcjon wspomina: „Był uparty. Mówiłem mu: Księże infułacie, najwyżej trzy Msze w niedzielę – przecież on zdrowia nie miał. Uśmiechał się i robił swoje. Mieszkał? Mój Boże, przez jakiś czas mieszkał w zakrystii. Podróżował, by środki potrzebne zdobywać”. Ot i emerytura...

Kilkanaście lat temu umarł proboszcz mojej młodości, byłem przy nim ministrantem. Gdy skończył lat 75, poprosił biskupa o zwolnienie z obowiązków parafialnych. A że dziadek był czerstwy, biskup na to nie przystał. Ksiądz Piotr Stanoszek pojechał do Częstochowy i poprosił generała paulinów o przyjęcie do zakonu. A że dziadek był czerstwy, przyjęli go. Był w zakonie lat 30, to znaczy dożył 105! Spowiadał, uczył zakonną młodzież łaciny, prowadził infirmerię (czyli izbę chorych). W międzyczasie biskup umarł, a ojciec Piotr wciąż miał się dobrze. Do ostatnich miesięcy życia na nogach i z jasnym umysłem. Obaj księża, których wspominam, byli proboszczami po sąsiedzku. Obu znałem jako ministrant i jako kleryk. Jakże różni byli! Jedno mieli wspólne – wiarę, która im nie pozwalała spokojnie usiedzieć w miejscu.

Wiem, można takich podziwiać, ale naśladować nie zawsze można. Różne siły – i te fizyczne, i umysłowe. Może i dar łaski niejednakowy? Czasem zaś doświadczenia życiowe i perypetie szybciej odbierają zdrowie i wigor. A przecież dobrze, że są wśród nas tacy, którzy wyrastają przed nami, jak ogromne i niepokojące znaki zapytania. O wiarę pytają, o miłość do Kościoła pytają, o zwyczajną ludzką dobroć pytają. Nie potrafiłem przy trumnie mojego katechety na te pytania odpowiedzieć.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • keharito
  17.01.2011 15:31
  Znałam O. Piotra ponieważ mieszkał w tym samym klasztorze. Kiedy czuł że trzeba wrócić do Domu wczesnym rankiem zawołał O. Przeora wspólnoty i powiedział Mu tak: Tyle lat żyłem we wspólnocie, sam umierać nie będę. Gdy współbracia się zeszli zamknął oczy i odszedł."Jakie życie, taka śmierć".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11