Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pokój i wejście na drogę dialogu w Afganistanie oraz o zaprzestanie walk. Apel wystosował podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.
Zwracając się do setek osób przybyłych w południe na plac Świętego Piotra papież nawiązał do walk w Afganistanie w dniu, w którym ofensywa talibów dotarła do stolicy kraju, Kabulu.
Franciszek powiedział: "Przyłączam się do jednomyślnego zaniepokojenia sytuacją w Afganistanie. Proszę Was, byście razem ze mną modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu".
"Tylko w ten sposób umęczona ludność tego kraju, mężczyźni, kobiety, starsi ludzie i dzieci będą mogli wrócić do swoich domów, żyć w pokoju i bezpieczeństwie przy pełnym wzajemnym szacunku" - oświadczył papież.
Mówił także o silnym trzęsieniu ziemi w sobotę na Haiti, w którym zginęło co najmniej kilkaset osób.
"Pragnę wyrazić moją bliskość z drogą ludnością dotkniętą przez wstrząsy"- dodał Franciszek i zapewnił o swej modlitwie za ofiary oraz skierował słowa otuchy dla ocalałych. Zaapelował o solidarność ze strony wspólnoty międzynarodowej, by mogła złagodzić konsekwencje kataklizmu.
Z wiernymi odmówił modlitwę za Haiti.
Papież pozdrowił wszystkich, którzy niedzielne włoskie święto Ferragosto spędzają na wakacjach i życzył "spokoju i pokoju".
"Ale nie zapominam o tych, którzy nie mogą pojechać na wakacje, pozostają na służbie wspólnocie czy znajdują się w trudnej sytuacji, którą utrudniają mocne upały i zamknięcie niektórych usług z powodu urlopów" - powiedział.
Franciszek wymienił chorych, seniorów, więźniów, bezrobotnych, uchodźców i wszystkie osoby samotne oraz przeżywające trudności.
Poprosił Matkę Bożą o roztoczenie nad nimi macierzyńskiej opieki.
Następnie papież zachęcił wiernych, aby w obchodzoną w niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny udali się do jednego z maryjnych sanktuariów. Tym, którzy są w Rzymie poradził, by odwiedzili bazylikę Matki Bożej Większej i modlili się przed tamtejszym obrazem Salus Populi Romani ( Ocalenie Ludu Rzymskiego).
Franciszek nawiązując do tego jednego z najstarszych świąt maryjnych w Kościele wskazywał, że Matka Boża jest "pełna łask z racji swej pokory".
"Także dla nas pokora jest punktem wyjścia, początkiem naszej wiary"- dodał.
Zachęcił wierzących do refleksji: "Jak u mnie jest z pokorą? Czy szukam uznania innych, czy twierdzę, że jestem wychwalany przez innych czy też myślę o tym, by służyć? Czy umiem słuchać jak Maryja czy wolę tylko mówić i skupiać uwagę na sobie? Czy potrafię zachować milczenie, jak Maryja czy zawsze rozmawiam? Czy potrafię zrobić krok wstecz, załagodzić kłótnie i dyskusje, czy chcę tylko przodować we wszystkim?".
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.