W Tonga zakończyło się Forum Caritas Oceanii

Ochrona środowiska naturalnego, wsparcie dla kobiet i młodzieży oraz eliminacja skutków katastrof naturalnych – to priorytety ustalone podczas zakończonego właśnie w Tonga czterodniowego Forum Caritas Oceanii.

Uczestnicy spotkania dostrzegli pilną konieczność inwestycji, aby poprawić gotowość lokalnych Caritas do reagowania na częste w rejonie Pacyfiku sytuacje kryzysowe spowodowane cyklonami.

Jednym z najważniejszych tematów dyskusji były również skutki pandemii koronawirusa, dotkliwie odczuwane przez mieszkańców wysp Oceanu Spokojnego. „Ogromnym problemem jest ubożenie społeczeństw, które pogłębia się ze względu na ograniczenia w ruchu turystycznym, który jest dla nas niezwykle ważną gałęzią gospodarki” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz Tonga, kard. Soane Patita Paini Mafi.

Bogactwo Oceanii wyrasta z różnorodności

„Oceany są jednymi z największych skarbów ludzkości. Zależy od nich życie nas wszystkich, dlatego ich ochrona jest naszym najważniejszym priorytetem. Na terenie Oceanii żyją ludy niezwykle zróżnicowane etnicznie i kulturowo – na Caritas Oceanii składa się siedem lokalnych Caritasów. Dlatego spotykamy się jak najczęściej, aby rozmawiać o przyszłości i słuchać się nawzajem – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią kard. Soane Patita Paini Mafi. – Łączy nas świadomość wspólnej odpowiedzialności. Razem stawiamy czoła zmianom klimatycznym, skutkom pandemii oraz katastrofom naturalnym, takim jak np. cyklony. Wspaniałym prezentem, jaki ofiarował nam ostatnio Papież Franciszek jest jego encyklika o międzyludzkim braterstwie, która została napisana jakby specjalnie dla nas. Jesteśmy wspólnotą, której bogactwo wyrasta z różnorodności, dlatego udało nam się wypracować różne formy solidarności w duchu Fratelli tutti.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8