Władze Demokratycznej Republiki Konga zaleciły mieszkańcom części miasta Goma opuszczenie domów ze względu na wysokie ryzyko kolejnego wybuchu wulkanu. UNICEF ostrzega, że nawet 400 tys. osób – w tym 280 tys. dzieci – może wymagać przesiedlenia, a zatem ochrony, wsparcia i pomocy humanitarnej.
W wyniku erupcji wulkanu Nyiragongo, do której doszło 22 maja, zginęły co najmniej 32 osoby, w tym troje dzieci, a 40 osób uznano za zaginione. Prawie tysiąc dzieci, które w chaosie pierwszego dnia po tragedii zostały oddzielone od swoich rodziców, zostało zidentyfikowanych i zwróconych bliskim.
Kolejnych 142 dzieci umieszczono w tymczasowych rodzinach zastępczych, a 78 przebywa w ośrodkach tranzytowych. Niestety, ponad 170 rodzin wciąż poszukuje zaginionych dzieci. UNICEF obawia się, że chaos związany z konieczną ewakuacją może doprowadzić do rozdzielenia kolejnych dzieci od ich rodzin.
Organizacja ostrzega także przed innymi zagrożeniami dla dzieci związanymi z masową ewakuacją. „Najmłodszym grozi nie tylko zagubienie, ale także choroby, głownie te związane z zanieczyszczoną wodą, a zwłaszcza rozprzestrzeniającą się cholerą”– ostrzegł przedstawiciel UNICEF-u w Demokratycznej Republice Konga Edouard Beigbeder.
Tysiące ludzi uciekających z Gomy kierują się do pobliskiego miasta Sake – 25 km. na północny zachód od miasta – obszaru podatnego na epidemie cholery, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano co najmniej 19 przypadków tej choroby. „W obliczu rosnącego zagrożenia wybuchem epidemii apelujemy o natychmiastową pomoc międzynarodową, aby zapobiec tragedii dzieci” – dodał Beigbeder.
Po erupcji z 22 maja z Gomy uciekło tysiące ludzi. Otrzymany w czwartek, 27 maja, nakaz władz, aby mieszkańcy dziesięciu dzielnic we wschodniej Gomie, znanej jako Czerwona Strefa, natychmiast opuścili swoje domy, spowodował dalszy masowy eksodus. Obszar ten jest uważany za część miasta najbardziej zagrożoną w przypadku kolejnej erupcji. Wielu z tych, którzy uciekli z Gomy w czwartek, szło pieszo, niosąc materace i naczynia do gotowania, inni uciekali samochodami lub motocyklami.
W odpowiedzi na kryzys UNICEF organizuje dostawy niezbędnych artykułów nieżywnościowych, takich jak kanistry i nieprzemakalne plandeki, a także dostarcza niezbędny sprzęt wodny i sanitarny. Podjęto również kroki w celu utworzenia Centrum Informacji o Wulkanach (VIC), dostępnego za pośrednictwem bezpłatnego systemu SMS. VIC odegrał kluczową rolę w zwalczaniu dezinformacji na temat erupcji i do tej pory skorzystało z niego ponad 5 tys. osób.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).