Transmisja dostępna jest za pośrednictwem włoskiej sekcji Radia Watykańskiego i portalu Vatican News.
Do Bazyliki św. Piotra wraca codzienny różaniec odmawiany przez kard. Angelo Comastriego. W południe, od poniedziałku do soboty, można włączać się we wspólną modlitwę poprzez watykańskie media. Transmisja dostępna jest za pośrednictwem włoskiej sekcji Radia Watykańskiego i portalu Vatican News.
Pierwsza taka modlitwa miała miejsce 11 marca 2020 roku jako propozycja dla wszystkich, którzy poszukiwali duchowego pocieszenia w czasie pandemii. Transmisje zawieszono pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jednak w związku z przedłużającą się sytuacją pandemiczną i licznymi prośbami kierowanymi do Watykanu o powrót codziennego różańca, emerytowany archiprezbiter bazyliki św. Piotra zdecydował o jego wznowieniu.
Różaniec w Watykańskiej Bazylice okazał się niezwykle popularny. Jak dotąd z kardynałem Comastrim modliło się ponad półtora miliona osób. Do Stolicy Apostolskiej dotarły liczne świadectwa nawróceń i innych łask, jakie wierni otrzymali dzięki tej modlitwie. „Modlitwa jest dla nas jak oddech, problemy rozwiązuje się wówczas, gdy otwieramy się na Wszechmogącego, bo bez Boga życie jest pozbawione sensu” – powiedział purpurat.
W każdą kolejną tajemnicę różańca kard. Comastri wprowadza wiernych za pomocą krótkiej medytacji. „Jest to modlitwa eucharystyczna, modlimy się przed Najświętszym Sakramentem. Jednocześnie jest to modlitwa maryjna. Naszej Matce mówimy o utrapieniach związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii, prosimy ją, aby zwróciła na nas swoje miłosierne oczy i zaniosła Panu nasze łzy pokuty” – powiedział kard. Comastri.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.