Wielkie czyny, wielkie dzieła? Świętym można też być w prozie życia.
Wielki Milczący. Tak można by nazwać świętego Józefa, męża Najświętszej Maryi i opiekuna Jezusa, Bożego Syna. Ewangeliści pisali o Jego wątpliwościach, pisali o Jego staraniach, wspominali o Jego decyzjach, żadnych Jego wypowiedzi jednak nie zacytowali. Miał do spełnienia niezwykle ważne zadanie, ale z naszej perspektywy jest tylko tłem. Nie tylko dla Tego, który w oczach ludzkich był Jego Synem. Także dla swojej żony, Maryi, zajmującej na kartach Ewangelii znacznie więcej miejsca. I to nie tylko dlatego, że żyła jeszcze w czasach, gdy Jej Syn stał się sławny...
Święty Józef nie przemawia do nas słowami, ale postawą. Swoją zgodą na pokrzyżowanie własnych planów na rzecz realizacji planów Bożych. Swoją cichą, pokorną służbą. Może dlatego właśnie jest świetnym wzorem dla takich, jak my: takich co nie trafią na pierwsze strony gazet, o których nie napiszą książek, a którzy próbują siać dobro w świecie przez prozaiczną służbę codzienności: troskę o dom, o to by było co zjeść i w co się ubrać, o wychowanie dzieci czy staranie o tych bliskich, którzy w chorobie czy starości wymagają większej opieki. Uczy nas – tak po prostu – jak być świętym w prozie codzienności.
Nakładem wydawnictwa Gaudium ukazała się właśnie książka księdza Mirosława Stanisława Wróbla „Biblijna ikona św. Józefa”. Ciekawie ilustrowana zawiera medytacje związane ze scenami z życia św. Józefa i modlitwy do Niego. „Autor, sięgając do skarbca lectio divina, pomaga nam kontemplować Słowo w sercu św. Józefa. Dzięki temu odkrywamy, że nie jesteśmy już tylko biernymi odbiorcami, ale uczestnikami dzieła zbawienia w naszym codziennym życiu. Niniejsza książka z pewnością nie będzie tylko jednorazową lekturą, po przeczytaniu nie odłożymy jej na półkę, lecz stanie się ona inspiracją do codziennej modlitwy i kontemplacji ikony św. Józefa w naszym życiu” – napisał we wstępie do książki abp Stanisław Budzik. Znany biblista, ks. prof. Antoni Tronina w recenzji książki napisał z kolei: „«Biblijna ikona św. Józefa» to adekwatne określenie zamysłu literackiego, jaki podjął Autor w swej nowej pracy. Jeśli bowiem ikona stanowi «okno» otwarte na świat nadprzyrodzony, to omawiana książka ma taki właśnie charakter. Punktem wyjścia są tu wyłącznie teksty ewangeliczne, dotyczące św. Józefa. Ułożone chronologicznie, pozwalają one odtworzyć wiarygodny obraz Patrona Kościoła. Każdy z rozdziałów, obok starannie dobranych słów Ewangelii, zawiera krótką medytację nad ich treścią, a także miniaturę poetycką, która przez modlitwę prowadzi do progu kontemplacji konkretnej sceny ewangelicznej. Dobrany z gustem materiał ikonograficzny świetnie koreluje z treścią medytacji”. A w innej recenzji ks. dr hab. Jan Miczyński napisał: „Książka «Biblijna ikona św. Józefa» jest publikacją, która – pod względem treści – łączy biblistyczny warsztat naukowy Autora z jego talentem poetyckim. Każda z medytacji odnosi się do konkretnego fragmentu biblijnego, który następnie jest opatrzony krótkim komentarzem egzegetycznym, o charakterze popularnym, jak również rozważaniem-modlitwą oraz utworem lirycznym. Całość jest ubogacona pięknym materiałem ikonograficznym. Takie oryginalne, wielowymiarowe, połączenie tekstów o różnym charakterze, jest bardzo ciekawą formą zachęcania czytelników do rozważania Biblii - nie tylko teologów, ale i osób, które cenią sobie literaturę piękną, obraz i sztukę”. Czy trzeba lepszych rekomendacji?
Świętość to nie niekoniecznie wielkie czyny, ale przeniknięta wiernością Bogu codzienność. Kto szuka na tej drodze inspiracji, znajdzie je w postawie św. Józefa. Na pewno.
Ks. Mirosław Stanisław Wróbel, „Biblijna ikona św. Józefa”, Gaudium, Lublin 2021.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.