Abp Gądecki prosi o modlitwę za osoby, które w ostatnim czasie zdecydowały się na apostazję

"Zdaję sobie sprawę z tego, że przyczyną odejścia niektórych był także brak czytelnego świadectwa wiary z naszej strony".

Reklama

O modlitwę za osoby, które w ostatnim czasie zdecydowały się na apostazję, poprosił w liście pasterskim na Wielki Post metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, ich decyzje "są powodem cierpienia i podziałów w wielu rodzinach".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że przyczyną odejścia niektórych był także brak czytelnego świadectwa wiary z naszej strony" - przyznał hierarcha. Metropolita poznański zaznaczył, że "dla każdego istnieje droga powrotu".

Przeczytaj też:

Abp Stanisław Gądecki napisał w liście pasterskim, że wielkopostna droga jest swego rodzaju projektem duchowym, opartym na modlitwie, poście i jałmużnie. Wskazał, że w Wielkim Poście "warto więcej czasu poświęcić na rozmowę z Bogiem". Wyjaśnił, że wyrzeczenia postne stanowią narzędzie pozwalające uporządkować nasze życie, zaś praktykowanie jałmużny "uwalnia nas od chciwości".

Jednocześnie zachęcił wiernych do ofiarowania modlitwy i postu w intencji osób, które w ostatnim czasie zadeklarowały swoje odejście od Boga i Kościoła, składając na ręce swoich proboszczów akt apostazji. "Wielu z nich – jak sami to piszą – nie miało żadnego kontaktu z parafią, nie prowadziło życia sakramentalnego i nie akceptowało faktu, że zostali ochrzczeni jako niemowlęta. Niektórzy żalą się, że – jako dzieci – zostali ochrzczeni +przemocą+, przed osiągnięciem wieku dojrzałości" – napisał hierarcha.

Metropolita poznański zauważył przy tym, że "gdyby analogicznie stosować tę samą zasadę do szkolnictwa, wówczas naukę w szkole należałoby rozpoczynać dopiero w wieku osiemnastu lat".

"Niejednokrotnie nie podzielali oni zasad moralności chrześcijańskiej, a jednocześnie czują się zgorszeni grzechami ludzi Kościoła. Wprawdzie niektóre osoby składające akt apostazji dały się zwieść antykościelnej propagandzie, jednakże – zdaję sobie również sprawę z tego, że przyczyną odejścia niektórych był także brak czytelnego świadectwa wiary z naszej strony" - napisał.

"Te decyzje są powodem cierpienia i podziałów w wielu rodzinach. Dla każdego, kto oddala się od Boga i porzuca wspólnotę Kościoła, istnieje droga powrotu, ale wiedzie ona tylko poprzez nawrócenie. Proszę was wszystkich, drodzy diecezjanie, o ofiarowanie modlitwy i postu w tych intencjach" - dodał.

Podkreślając znaczenie jałmużny w okresie Wielkiego Postu abp Gądecki zaznaczył, że "tylko w wąskim znaczeniu stanowi ona datek przekazany osobie potrzebującej". "W szerokim sensie idzie o całościową postawę czynnej miłości wobec innych ludzi. Wiąże się to ściśle z odkryciem własnych talentów i służeniem nimi osobom potrzebującym. Jeśli dzięki praktyce postu oszczędzimy pieniądze czy produkty żywnościowe – nawet jeśli będzie tego niewiele – przekażmy to ludziom potrzebującym" - napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że tylko w stolicy Wielkopolski każdego dnia przy czterech domach zakonnych posiłek otrzymuje około tysiąca potrzebujących osób.

"Zorientujmy się, jaką inicjatywę charytatywną możemy wesprzeć. Szczególnie proszę o pomoc dla tych dzieł, które służą chorym dzieciom, samotnym matkom czy rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością. Wiele takich inicjatyw podejmuje Caritas naszej archidiecezji. Bardzo cieszy mnie inicjatywa naszych księży, którzy swoją kapłańską jałmużną postną wspomogą Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia w Kiekrzu koło Poznania" – napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański zaznaczył, że przeżywanie Wielkiego Postu w miłości oznacza też opiekę nad tymi, którzy cierpią, którzy są opuszczeni lub udręczeni z powodu pandemii i choroby Covid-19.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama