Adoracja na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Bóg na szlaku naszych podróży

O każdej porze dnia i nocy możesz odtąd adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy na piętrze Dworca Głównego we Wrocławiu. Kaplica wpisana jest w realizowany przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace program gwiazd na płaszczu Maryi Królowej Pokoju - miejsc modlitwy o pokój.

Adoracja została zainaugurowana w Środę Popielcową. Modlitewne spotkanie otwarły Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św., której przewodniczył ks. Jan Kleszcz, kapelan dolnośląskich kolejarzy, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie.

Zobacz zdjęcia:

Wieczysta adoracja na Dworcu Głównym we Wrocławiu zainaugurowana

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 17.02.2021 AKTUALIZACJA 17.02.2021

Wieczysta adoracja na Dworcu Głównym we Wrocławiu zainaugurowana

​W Środę Popielcową zainaugurowana została nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Więcej TUTAJ.

więcej »

Dlaczego teraz nastąpiła inauguracja modlitwy przed Najświętszym Sakramentem? Ksiądz J. Kleszcz wskazał dwa powody: początek Wielkiego Postu i fakt wpisania kaplicy do projektu Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej (kaplica stanowi 13. stację AMDK).

– Kaplica dworcowa, ewenement w skali Polski, świata, ma służyć przede wszystkim adoracji – podkreślał. – Nawiązujemy do zwyczajów naszych przodków. Mierząc czas Różańcami, przy drogach stawiali świątki, krzyże, figurki Matki Bożej – by przy nich się zatrzymywać.

Kaplica ma być również takim miejscem zatrzymania się w ciszy dla tych, którzy biegną przez dworzec – czy to do pracy, czy wyruszając w dalszą drogę. Przy Chrystusie, jak zauważył kapłan, będą mogli poniekąd „sprofilować” swoją podróż. Jest ona szczególnym miejscem modlitwy o pokój. W przyszłości zapewne będzie tu można spotkać się ze słowem Bożym, a także korzystać z sakramentu pojednania (przy kaplicy znajduje się stosowne pomieszczenie).

Adoracja na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Bóg na szlaku naszych podróży   Agata Combik /Foto Gość Możesz tu przyjść o każdej porze dnia i nocy.

– Patronować temu miejscu będzie św. Katarzyna, patronka kolejarzy – mówił ks. J. Kleszcz, wskazując na figurę świętej z charakterystycznym atrybutem – wielkim kołem. Wspomniał również o Michale Archaniele, o św. Józefie, św. o. Pio (którego słowa przeczytać można we wnętrzu kaplicy). – Pamiętamy też zawsze o – czczonej zwłaszcza w środy – Matce Bożej Nieustannie Pomagającej, nieustannie adorującej, nieustannie obecnej – mówił.

Zarys postaci Maryi widnieje tuż przy Najświętszym Sakramencie, w ołtarzu adoracji powstałym w pracowni Mariusza Drapikowskiego.

– Nawrócenie to zorientowanie na nowo swojego życia; określenie, co jest moim celem, dokąd idę, gdzie zmierzam – mówił ks. Jan Kleszcz w kontekście Środy Popielcowej. Pan Jezus na tej drodze podpowiada modlitwę, post, jałmużnę. – Dotyczą one relacji wobec Boga, wobec siebie, wobec drugiego człowieka... Przestrzeń, którą inaugurujemy, ma być przyjazna rozwijaniu więzi z Bogiem, z drugim człowiekiem, z sobą. Oby ci, którzy tu będą przychodzić, inwestowali w twórczy rozwój tych relacji, odniesień.

Wrocławska kaplica to 26. „gwiazda” na płaszczu Maryi. „Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem – wyjaśnia stowarzyszenie. – Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy”.

Idea płaszcza nawiązuje do wydarzeń w Guadalupe. Na stropie wrocławskiej kaplicy odwzorowane zostały gwiazdy z płaszcza maryjnego w Guadalupe – ukazane z perspektywy osoby przebywającej pod nim. Modlący się w kaplicy znajduje się niejako pod płaszczem Maryi, pod Jej opieką.

Starania o otwarcie nowej kaplicy trwają od 10 lat (w miejscu poprzedniej, po remoncie Dworca Głównego znalazł się komisariat Policji). Miało ono nastąpić 6 grudnia ubiegłego roku, jednak epidemia pokrzyżowała plany. Prawdopodobnie poświęcenie ołtarza kaplicy, tym samym jej otwarcie w pełnym znaczeniu tego słowa, będzie możliwe na przełomie maja i czerwca, już teraz jednak kaplica jest dostępna i trwa adoracja. Projekt nowej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej opracowany został przez biuro projektowe inż. architekta Andrzeja Gacka.


Wciąż potrzeba osób, które dołączą do Straży Honorowej – zobowiązując się do trwania na adoracji Najświętszego Sakramentu, np. godzinę w miesiącu lub więcej. Można się zgłosić, korzystając ze specjalnego formularza lub pod tel. +48 502 552 015).

Zobacz także wspomnienie sprzed ponad roku:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11