Powstał on dwa tygodnie temu. W tym czasie ofiarodawcy złożyli do specjalnych puszek pierwszy tysiąc złotych.
Idąc za wskazaniami zapisanymi przez papieża Franciszka w bulli ustanawiającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia [prosił on wtedy, by na nowo odkryć uczynki miłosierdzia i m.in. głodnych nakarmić, spragnionych napoić - przyp. aut.], w kościele rektoralnym sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach uruchomiony został Fundusz Miłosierdzia.
Jak się okazało, w tym czasie do dwóch puszek, które zostały ustawione w restauracji Agape (znajdującej się na terenie sanktuarium), złożono tysiąc złotych. Za tę kwotę przygotowano 300 pączków, które w przeddzień tłustego czwartku przekazano dla bezdomnych, którzy korzystają ze wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
- Nasza akcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez tych, którzy robią zakupy w punkcie Agape. Jako że stoimy niemal na progu Wielkiego Postu, a dobrze przeżyć ten czas może nam pomóc m.in. jałmużna, dajemy możliwość skorzystania z niej - mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, zastępca rektora sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia tego dzieła i wpłacania na nasze konto datków (czyli jałmużny) z dopiskiem: "Fundusz Miłosierdzia". Zebrane w ten sposób pieniądze będziemy przeznaczać na posiłki dla osób bezdomnych. Rozpoczęliśmy już współpracę z Dziełem Pomocy św. Ojca - dodaje.
Posiłki przygotowywać będą pracownicy restauracji Agape, która od wielu lat funkcjonuje w Domu Duszpasterskim przy sanktuarium, a wszystko gotowane jest na bieżąco ze świeżych polskich produktów.
Co więcej, inspiracją do powstania Funduszu Miłosierdzia były także słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział dzień po konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich Błoniach. "W obliczu współczesnych form ubóstwa, których - jak wiem - nie brakuje w naszym kraju, potrzebna jest dziś »wyobraźnia miłosierdzia« w duchu solidarności z bliźnimi, dzięki której pomoc będzie »świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr«. Niech tej »wyobraźni« nie zabraknie mieszkańcom Krakowa i całej naszej ojczyzny. Niech wyznacza duszpasterski program Kościoła w Polsce. Niech orędzie o Bożym miłosierdziu zawsze znajduje odbicie w dziełach miłosierdzia ludzi" - mówił wtedy Ojciec Święty.
Szczegółowe informacje o Funduszu Miłosierdzia można znaleźć na stronie sanktuarium (www.milosierdzie.pl).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).