Z inicjatywy Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w sobotę 16 stycznia odbędzie się kolejny już Kongres Rodzin Polonijnych online.
Specjaliści od formacji małżeństw i rodzin, również w specyficznych, emigracyjnych warunkach, wskażą drogę rozwoju i naprawy rodziny inspirując się szczególnie nauczaniem św. Jana Pawła II. Zaproszenie skierowane jest do każdej emigracyjnej rodziny, zgłoszenia przyjmowane są do 14 stycznia.
W programie znajdą się zarówno teoria, jak i praktyczne porady. Kongres skierowany jest nie tylko do małżeństw i rodzin, żyjących poza Polską, w tym również do tych, które emigracja rozdzieliła. Dotyczy również ludzi, przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa, a także duszpasterzy, podejmujących posługę na rzecz małżeństwa i rodziny. Tematyka kongresu uwzględnia także specyfikę różnych krajów zamieszkania.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz w rozmowie z Radiem Watykańskim m.in. powiedział:
„Temat tego kongresu brzmi: «Idź i odbuduj mój Kościół domowy», jest to bezpośrednie nawiązanie do słów, które św. Franciszek usłyszał od Jezusa, i które sprowokowały go do tego, żeby założyć zgromadzenie zakonne i podjąć dzieło reformy Kościoła. My chcemy odbudowywać «Kościół domowy», to jest określenie rodziny, które sięga swoimi początkami pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy rodzinę nazywano właśnie «Kościołem domowym». W rodzinie, podobnie jak w Kościele, powinno się dokonywać dzieło nauczania, wychowania w duchu chrześcijańskim, uświęcania, ale również towarzyszenia sobie nawzajem” – powiedział bp. Lechowicz.
W listopadzie 2020 r. odbył się 2. Kongres Rodzin Polonijnych online, gromadząc uczestników z blisko 20 krajów. Jest to spotkanie, które konsoliduje ludzi polskiego pochodzenia, zaangażowanych w pracę na rzecz rodziny na całym świecie. Pozwala nawiązać współpracę w poczuciu przynależności do kultury życia. Niekiedy stan wyobcowania bywa tak silny, że możliwość poznania ludzi o chrześcijańskim, katolickim światopoglądzie staje się bezcenna.
Docenianie roli tradycyjnego małżeństwa, świadome budowanie domu na obczyźnie, który nie odcina się od polskiej kultury i tożsamości, odnalezienie się w wielokulturowych, obyczajowo bardzo liberalnych społeczeństwach, pomoc w rozwiązywaniu trudności oraz pogłębianiu relacji w małżeństwie i rodzinie – to zagadnienia podejmowane w czasie Kongresów Rodzin Polonijnych.
Wśród gości bieżącego kongresu m.in. ks. dr Paweł Ptasznik (Sekretariat Stanu, Watykan), który opowie o rodzinie w kontekście jej pierwszorzędnej roli, jeśli chodzi o przyszłość i drogę Kościoła. Z kolei znany z przenikliwości oceny kondycji współczesnego człowieka ks. dr Marek Dziewiecki (KUL, Lublin) scharakteryzuje najlepszą drogę do szczęścia dla małżonków.
„Jak odbudować relacje, gdy w małżeństwie zamieszka szakal – czas wprowadzić żyrafę” to z kolei pole wypowiedzi prof. dr hab. Marii Ryś (UKSW, Warszawa), która w nagraniu opublikowanym w serwisie You Tube tak zaprasza do wzięcia udziału w 3. Kongresie Rodzin Polonijnych online:
„O tym, że mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kryzys ten wynika z problemów zarówno wewnątrz samej rodziny, z rozluźnienia więzi rodzinnych, z poczucia braku zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb miłości, kontaktu i akceptacji przy równoczesnym „nadzaspokajaniu” różnego typu potrzeb materialnych. Kryzys ten wynika także z braku właściwego porozumiewania się w rodzinie, często z obniżonego, mocno skrywanego poczucia własnej wartości, ale także z bardzo wielu uwarunkowań zewnętrznych. Z różnego typu ideologii, panujących mód, zbyt wielkiego zaangażowania w nowe osiągnięcia technologiczne itd. Odpowiedzią może być próba wypracowania dróg pomocy rodzinom, małżeństwom i stąd hasło kongresu: „Idź, odbuduj mój Kościół domowy”. Aby zabrać się do dzieła odbudowy potrzebna jest odwaga zmierzenia się z trudnościami, ale także odwaga wypracowywania sposobów odbudowy. Żeby odbudowywać trzeba wiedzieć, w jakim kierunku. Kongres Rodzin Polonijnych ukaże ten kierunek, wskazany przez Jana Pawła II, który nazywany jest „Papieżem rodzin”. Myślę, że w tym odbudowywaniu bardzo może pomóc nam patron tego roku: Św. Józef, który jest patronem wielu budów i patronem odbudowy Kościoła domowego także. Ważną postacią jest Matka Teresa z Kalkuty, także wielka obrończyni rodzin. „Jeśli kiedyś będę świętą, będę patronką od ciemności” mówiła. Czy kryzys w małżeństwie, rodzinie nie jest ciemnością? Jeśli mamy patronkę od rozświetlania tych ciemności, czy nie warto sięgnąć po jej pomoc? Myślę, że wiele osób, które będą uczestniczyć w kongresie, ma swoich ulubionych świętych: św. Ritę, Berettę Molla, czy Stanisławę Leszczyńską, położną, która w obozie koncentracyjnym uratowała ponad trzy tysiące dzieci”.
Ponadto, wśród tematów kongresu, m.in. ratowanie trudnych małżeństw sakramentalnych oraz uruchomienie sakramentu małżeństwa, a także funkcjonowanie poradni rodzinnych na emigracji, na podstawie Anglii, Niemiec, Włoch i Francji. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski i akt Zawierzenia Świętej Rodzinie. Współorganizatorami kongresu są: Instytut Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach; Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. dr med. J. Rötzera Warszawie, Instytut Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii w Londynie (IPAK), Familiaris – Poradnia PMK w Niemczech.
Więcej informacji i zapisy: www.emigracja.episkopat.pl
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.