Na wschodniej Ukrainie pomimo podpisanych deklaracji o zawieszeniu broni, wciąż trwa konflikt zbrojny
W wielu miejscowościach słychać strzały, a ludzie coraz bardziej tracą nadzieję na pokój.
Leżąca na terenie Ukrainy rzymsko-katolicka diecezja charkowsko-zaporska od 2014 roku doświadczana jest przez konflikt zbrojny, jaki toczy się w obwodach ługańskim i donieckim. Strzały słychać tam niemal każdego dnia.
Mówi biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło: „W dalszym ciągu jest niespokojnie na terenie frontowym. W tamtych miejscach konflikt nie jest jeszcze rozwiązany, choć światowe media milczą na ten temat. Obstrzały słyszy się każdego dnia. Naruszana jest cisza, która dotyczy rozejmu, jaki miał być wprowadzany. Tak naprawdę, nie jest on po drugiej stronie konfliktu przestrzegany. Dlatego wszyscy się modlimy. A więc wielka prośba do Pana Jezusa Nowonarodzonego, aby odnowił ducha pokoju na tamtych terenach. Wszyscy są bardzo zmęczeni tą sytuacją i modlą się, aby zapanował pokój. Kiedy rozmawiamy z ludźmi, którzy mieszkają blisko miejsc, gdzie trwają obstrzały, to zauważa się, że stracili już wiarę, że kiedykolwiek to się skończy”.
Nadziei dodają słowa Papieża Franciszka, który co jakiś czas przypomina światu o konflikcie na Ukrainie, zachęcając do modlitwy o pokój i o pojednania walczących stron.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.