Papież zwraca oczy w kierunku peryferii

Abp Antoine Kambanda, metropolita Kigali, jest pierwszym w historii rwandyjskim kardynałem. Uważa, że konsystorz zorganizowany podczas pandemii pokazał, że Kościół pomimo trudności powinien kontynuować swoją pracę duszpasterską.

Świadczy także o wielkiej odwadze Papieża, który zrealizował to wydarzenie. Rwandyjski purpurat dodaje, że jego nominacja kardynalska jest dowodem na zainteresowanie Franciszka peryferiami Kościoła.

Podczas ludobójstwa w Rwandzie również kard. Kambanda utracił swoich bliskich. Dlatego jako chrześcijanin oraz biskup podkreśla znaczenie przebaczenia i pojednania.

Kard. Kambanda – po krzyżu przychodzi zmartwychwstanie

„Przebaczenie jest słowem kluczowym w naszej pracy duszpasterskiej w Rwandzie, ponieważ przeżyliśmy niewyobrażalną tragedię. Z łaską Bożą, możemy ją przezwyciężyć i nauczyć się przebaczania. To była nasza troska duszpasterska przez ostatnie 26 lat, ponieważ musieliśmy ponownie podjąć życie chrześcijańskie i odbudować Kościół oraz chrześcijańską wspólnotę. Ludobójstwo w Rwandzie nie zostało popełnione przez cudzoziemców – dokonali go sąsiedzi, a nawet krewni. Rodziny ofiar i oprawców mieszkają dziś razem, dzieci chodzą do tej samej szkoły, są leczone w tych samych szpitalach i robią zakupy na tych samych targach. Musieliśmy więc podjąć duszpasterstwo, które mogłoby odbudować tę wspólnotę i naprawić tkankę społeczną – podkreśla kard. Kambanda. – Z pomocą łaski Bożej zrozumieliśmy znaczenie zmartwychwstania po krzyżu. Uczniowie z Emaus podążali tą samą drogą: urażeni, zdesperowani, zniechęceni. Ale przez całą drogę zmartwychwstały Pan szedł z nimi, chociaż nie zdawali sobie z tego sprawy, zanim przekonali się, że Jego słowo nadaje smak życiu i uzdrawia. Ta wędrówka uczniów z Emaus jest więc tą samą drogą, którą odbywa wspólnota chrześcijańska w Rwandzie.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10