Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce opublikowała statystyki powołań do męskich wspólnot życia konsekrowanego według stanu na dzień 1 października 2020 r.
Na czele listy znajdują się różne gałęzie franciszkańskie. Najwięcej zakonników okresie formacji mają franciszkanie konwentualni, od koloru habitów nazywani czasem czarnymi (209, przy czym aż 125 z nich to obcokrajowcy). Na drugim miejscu znajdują się ich brązowi współbracia (127, w tym 14 obcokrajowców), a na trzecim - misjonarze oblaci (104, w tym 67 obcokrajowców). 91 i 90 braci w okresie formacji mają odpowiednio: salezjanie i dominikanie. Dalej są jezuici (71) i kolejna wspólnota z pnia franciszkańskiego - kapucyni (70). Powyżej progu 50 powołań znajdują się paulini (68), pallotyni (66), redemptoryści (60) i karmelici bosi (59). Czołówka ośmiu wspólnot pozostaje bez zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Pełna lista obejmuje 1426 młodych stażem zakonników z 31 wspólnot, przy czym niektóre z nich nie mają obecnie braci w okresie formacji. W latach poprzednich liczba ta wynosiła odpowiednio:
Poniżej znajdziesz załączniki z pełnymi tabelami (PDF), przygotowane przez zyciezakonne.pl.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.