W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł ks. dr Artur Filipiak posługujący w poznańskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Kapłan był zakażony koronawirusem. Miał 45 lat.
O śmierci kapłana poinformowała w poniedziałek archidiecezja poznańska. "Rzadko umieszczamy na FB informację o śmierci kapłana, dziś jednak pragniemy także tutaj pożegnać i podziękować za posługę ks. Arturowi Filipiakowi. Zmarł dziś w nocy na COVID-19, miał 45 lat. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym! Amen" - napisano.
Był duszpasterzem osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w @ArchPoznan i koordynatorem Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele. Wielka strata!
— Piotr Studnicki (@piotrstudnicki) 2 listopada 2020
"Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie...". https://t.co/UO6Ky1bHwg
Archidiecezja podała, że ks. dr Artur Filipiak pochodził z Szamocina. Liceum ogólnokształcące ukończył w Rogoźnie. Był absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i jego wykładowcą. Stopień doktora teologii w dziedzinie katechetyki uzyskał na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Przez lata był redaktorem naczelnym ogólnopolskiego miesięcznika "Katecheta". Był także dyrektorem referatu katechetycznego kurii metropolitalnej. Wykształcił wielu katechetów archidiecezji poznańskiej; z wieloma współpracował. Pełnił posługę duszpasterską w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu.
Dziś na #COVID19 zmarł ks. Artur Filipiak, miał 45 lat. Wykładowca @UAM_Poznan, stopień doktora teologii uzyskał na @univienna. Dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii, nie stronił od trudnych zadań. Twórca punktu konsultacyjnego dla zranionych w Kościele. Dobry człowiek. R.I.P. pic.twitter.com/cE8HBAubqu
— Archidiecezja Poznańska (@ArchPoznan) 2 listopada 2020
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 listopada o godz. 19.00 w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu i 7 listopada o godz. 12.00 w parafii pw. św. Wita w Rogoźnie.
Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano 37 679 przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 640 osób. Wyzdrowiało 12 505 chorych.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).