Czy podejmując ważną decyzję w życiu zastanawiasz się, co na ten temat ma do powiedzenia Pan Bóg? Może zaprotestujesz i powiesz, że pewne decyzje są twoją suwerenną sprawą. Na pozór masz rację, ale tylko na pozór...
Elohim - imię to łączy się z bojaźnią i mocą, siłą, potęgą i boskością. Określa Boga w Jego mocy i majestacie. W powiązaniu z opisami akcentuje suwerenność Boga i zwraca uwagę na dzieło stworzenia. On jest stwórcą wszystkiego.1
Imię Jahwe, Jestem Który Jestem, mówi o niezmiennym istnieniu Boga, odwiecznym. Imię to mówi też o Jego obecności i niezmienności. Bóg nie podlega zmianom, rozwojowi, nastrojom. Nie musimy czekać na lepszy moment by do Niego przyjść. Nie musimy wpływać i uprawiać lobbingu, by zyskać Jego przychylność. Więcej, nie musimy oczekiwać, aż do nas przybędzie. On po prostu jest. Jest zawsze także w tej chwili.
Nazwanie Boga Panem oznacza, że całkowicie do Niego należę, że należy do Niego wszystko co posiadam i wszystko co składa się na moje jestestwo. Nawiasem mówiąc zainteresowanym polecam lekturę bardzo dobrej pozycji księdza profesora Manfreda Uglorza "Jahwe - Bóg Izraela" wydanej przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie w roku 2002.
Tak więc, gdy czytamy pierwsze przykazanie: Jam jest Pan, Bóg twój, nie będziesz miał innych bogów obok mnie, to musimy zobaczyć Osobę, która te słowa wypowiada. Jest to Bóg, który jest stwórcą wszystkiego, całego wszechświata, jest także moim i twoim stwórcą. Bóg, który jest odwieczny i niezmienny, przed którym nie można się ukryć i nie można nic ukryć. Bóg, który posiada pełnię władzy i jest zazdrosny o chwałę i cześć Jemu należną. Jest to Bóg, który oznajmia, że jest twoim Bogiem, jedynym twoim Bogiem. Z Nim nie można porównać żadnej innej istoty, rzeczy, bytu. Jest wyjątkowy. Jest Święty.
Jeżeli, drogi czytelniku, dotarłeś do tego miejsca, to czas zadać sobie pytanie: co to pierwsze przykazanie znacza dla mnie?
Myślę, że może ono nie mieć żadnego znaczenia, dla ludzi, którzy odrzucają Boga. Ale skoro zadałeś sobie tak wiele trudu by czytać to czasopismo i ten artykuł, z pewnością nie należysz do tego grona. Dla tych, którzy poszukują Boga i tych, którzy pragną żyć zgodnie z Jego wolą, przykazanie to ma kapitalne znaczenie. Właściwie można powiedzieć priorytetowe.
Określa ono bowiem miejsce Boga w życiu człowieka i określa też wzajemne relacje między Stwórcą a stworzeniem, ustalone nie w drodze negocjacji, lecz dane przez Boga. I to, co koniecznie trzeba dodać w tym miejscu, dane nam dla naszego dobra. Ta deklaracja Bożej obecności w życiu człowieka jest czymś najcenniejszym, co mogliśmy otrzymać. Prawdziwą Istotą Boga jest Miłość. On jest Miłością. Jeżeli więc panuje w moim życiu, to zawsze da mi to, co jest dla mnie najlepsze, nawet jeżeli w danym momencie będę miał inne zdanie.
Jakie więc miejsce w twoim życiu zajmuje Bóg? Przypomnę tylko, że zajmuje On pierwsze lub nie ma Go wcale.
Życzę wielu ciekawych i owocnych przemyśleń.
Artykuł pochodzi z kwartalnika "Warto" wydawanego przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w RP
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).