Figura Maryi powróciła tam po 70 latach nieobecności. Poświęcił ją abp Marek Jędraszewski.
Budynek teatru Groteska przy ul. Skarbowej w Krakowie wzniesiono prawie 100 lat temu, po tym, jak ks. Mieczysław Kuznowicz SJ powołał Związek Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. Obecnie jego prezesem jest ks. Janusz Mółka SJ. Związek prowadził działalność społeczną, skupioną na pracy z młodzieżą.
Do początku lat 50. XX wieku w kopule budowli znajdowała się figura Matki Bożej. Gdy władze komunistyczne rozwiązały związek i przejęły budynek, prawdopodobnie nakazały jej usunięcie. I rzeczywiście - nikt przy ul. Skarbowej nie widział go przez prawie 70 lat. Dopiero w październiku 2017 r., w trakcie prac remontowych w części budynku związku goszczącej obecnie teatr Groteska, dokonano niespodziewanego odkrycia. Na szczycie, obok kopuły, odkuto wnękę, w której znajdowała się figura Matki Bożej.
Podczas uroczystości poświęcenia odrestaurowanej figury, która odbyła się 16 września, metropolita krakowski przypomniał, że - paradoksalnie - figura Matki Bożej w kopule budynku Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej przetrwała czasy wojenne i okupację hitlerowską, a została usunięta w okresie stalinowskim, gdy Związek Sowiecki zwalczał przejawy wszelkiej religijności. - Ale - i to jest bardzo pocieszające - zawsze znajdą się ludzie, którzy potrafią ocalić to, co najświętsze - zauważył arcybiskup, nawiązując do decyzji robotników, którzy najprawdopodobniej nie wykonali polecenia władz, aby zniszczyć figurę, ale ukryli ją w niszy nieco poniżej kopuły budynku.
BP Archidiecezji Krakowskiej Figura Matki Bożej znajdowała się w kopule budowli przy ul. Skarbowej do początku lat 50. XX wieku.Arcybiskup Jędraszewski zauważył również, że maryjny posąg znajduje się w "towarzystwie" figury św. Barbary, której losy były podobne, a dziś z powrotem wieńczy ona nieodległy główny gmach Akademii Górniczo-Hutniczej.
- Dzisiaj Ona wraca, zajmuje swoje miejsce na szczytach Krakowa - mówił metropolita, życząc młodzieży należącej do Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej, by Matka Boża przede wszystkim królowała w ich sercach.
ZMMPiR prowadzi w budynku przy ul. Skarbowej 4 w Krakowie bursę dla młodzieży licealnej i techników oraz studentów. Mieszka tu ok. 210 osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Czeka nas m.in. nabożeństwo ekumeniczne i dyskusja o kształtowaniu relacji polsko-niemieckich.