Paul Rusesabagina, którego zaangażowanie w ocalenie ponad 1200 osób podczas rzezi w Rwandzie w 1994 r. , stało się kanwą filmu "Hotel Rwanda" został aresztowany w poniedziałek pod zarzutem terroryzmu. Obecnie przebywa w areszcie Rwandyjskiego Biura Śledczego.
66-letni dziś Rusesabagina, w czasie ludobójstwa zarządzał luksusowym hotelem Mille Collines w Kigali. Wykorzystując swoje ówczesne wpływy i znajomości, uratował od śmierci ponad 1200 osób, które schroniły się w hotelu w czasie trwających na ulicach zbrodni.
Film z 2004 roku, gdzie w rolę Rusesabaginy wcielił się amerykański aktor Don Cheadle, był nominowany do kilku nagród.
soundfan HOTEL RWANDA (2004) - Official Movie TrailerW 2005 roku Paul Rusesabagina został uhonorowany przez ówczesnego prezydenta USA, George'a W. Busha Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem w kraju.
W poniedziałek, 31 sierpnia Biuro Śledcze Rwandy podało do publicznej wiadomości, m.in. na swym Twiterze, że "dzięki współpracy międzynarodowej Paul Rusesabagina został aresztowany i znajduje się w areszcie BŚR".
Wg. oświadczenia na Twiterze, „Podejrzewa się, że Rusesabagina jest założycielem, liderem, sponsorem i członkiem brutalnych, zbrojnych, ekstremistycznych organizacji terrorystycznych (...) działających w różnych miejscach w regionie i za granicą.”
Jako "brutalne, zbrojne, ekstremistyczne grupy terrorystyczne”, wymienione są Rwandyjski Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MRCD) i Partia na rzecz Demokracji (PDR) Ihumure".
Z kolei serwis France 24 przypomina, że w grudniu 2018 Rusesabagina, w filmie opublikowanym na YouTube w grudniu 2018 r., powiedział, że FLN, wojskowe skrzydło opozycyjnej partii MRCD, kierowanej Paula Rusesabaginę, dąży do „wyzwolenia” Rwandy spod "opresyjnego rządu w Kigali".
Wśród zarzutów jakie postawiono Rusesabaginie są "terroryzm, porwanie i zabójstwo popełnione na nieuzbrojonych, niewinnych cywilach Rwandy na terytorium Rwandy”.
Rwanda oskarżyła również sąsiadów, w tym Burundi i Ugandę, o ukrywanie opozycyjnych grup.
Rusesabagina, otwarcie krytykował prezydenta Rwandy Paula Kagame. Został oskarżony przez rwandyjskich prokuratorów o powiązania z grupami rebeliantów z sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga, które obwiniane są o ataki transgraniczne.
The Guardian przypomina, że w 2010 roku Rusesabagina wypowiedział się przeciwko uwięzieniu liderki opozycji Victoire Ingabire, a cztery lata temu zapowiedział kampanię polityczną przeciwko rządowi Rwandy, który nazywa dyktatorskim.
The Guardian przypomina też, że zdaniem grupy ocalałych z ludobójstwa w Ruandzie - grupa Ibuka - Rusesabagina, wyolbrzymiał swoją rolę w pomaganiu w ucieczce z ludobójstwa.
Rządzący Rwandą od 2000 r. na stanowisku prezydenta Paul Kagame jest w świecie Zachodnim uznawany za rozwój i stabilność Rwandy, ale przez swoich przeciwników oskarżany o skrajny autorytaryzm, w tym ściganie dysydentów, którzy uciekli z kraju. W 2017 roku Kagame odniósł kolejne zwycięstwo w wyborach prezydenckich, zapewniając sobie trzecią kadencję prawie 99% oddanymi na niego głosami.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.