Papież zachęca każdego do pomysłowej miłości, która pozwoli ludziom starszym na nowo poczuć się kochanymi.
W minioną niedzielę Franciszek zaapelował do młodzieży, by wykazała się „fantazją miłości” w okazywaniu pamięci o osobach starszych i samotnych. Tego dnia przypadało liturgiczne wspomnienie świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Okazja nad wyraz sposobna, by zachęcić do pamięci o tych, którzy z powodu pandemii zostali szczególnie odizolowani i pewnie najboleśniej doświadczają skutków samotności. Papieski apel odbił się szerokim echem.
Podchwyciła go natychmiast watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia inicjując ogólnoświatową akcję #sendyourhug, co można przetłumaczyć jako: wyślij swój uścisk. Zachęca nie tylko do fantazji miłości, ale i do dokumentowania jej różnych form w mediach społecznościowych, przy użyciu właśnie takiego hasztagu.
O co chodzi w praktyce? Wytłumaczył to sam papież: „Każda z tych starszych osób jest waszym dziadkiem. Nie zostawiajcie ich samych! Wykażcie się fantazją miłości: zadzwońcie do nich, przeprowadźcie rozmowę wideo, wysyłajcie wiadomości, posłuchajcie ich i w miarę możliwości, respektując normy sanitarne, idźcie także odwiedzić. Uściskajcie ich. Oni są waszymi korzeniami”. Innymi słowy Franciszek zachęca każdego do pomysłowej miłości, która pozwoli dziadkom poczuć się kochanymi. Stąd właśnie hasło watykańskiej kampanii „Każdy starszy człowiek jest twoim dziadkiem”. Pracownicy dykasterii informują, że w ciągu miesięcy izolacji wywołanej pandemią otrzymywali wiele pięknych świadectw o tym, jak szczególnie młodzi ludzie nieśli pomoc i pokrzepienie nie tylko swoim dziadkom, ale też np. mieszkańcom domów spokojnej starości, czy chorym przebywającym w szpitalach. Nie wszędzie mogli osobiście dotrzeć. Wszędzie jednak mogła dotrzeć ich miłość wyrażona choćby w „uścisku” rozmowy telefonicznej, która sprawiała, że izolacja mniej doskwierała, a samotność stawała się obecnością. Warto kontynuować tę wrażliwość, która ukazała swe piękne oblicze w tym trudnym czasie.
W naszym, coraz bardziej zatomizowanym i egoistycznym, społeczeństwie papieski apel o okazywanie czułości ludziom starszym, jest uczynkiem miłosierdzia aktualnym nie tylko na czas pandemii koronawirusa. To wysyłanie „uścisków” i okazywanie czułości jest bardzo potrzebne w świecie coraz bardziej naznaczonym pandemią samotności i zapomnienia. Watykańska inicjatywa może przyczynić się realizacji marzenia papieża: „Oto, czego bym chciał: świata, który doświadczy odnowionego uścisku między młodymi i starszymi”. „Uścisk” może być też formą sięgania do korzeni i czerpania z nich. To ważne. Bo jak często powtarza Franciszek: „drzewo oderwane od korzeni nie wzrasta, nie kwitnie i nie wydaje owoców”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.