Światowa Rada Kościołów opublikowała w internecie broszurę pomagającą stawić czoła wyzwaniom wiary w czasach koronawirusa.
„Pandemia nie tylko spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi i kłopoty ekonomiczne wielu krajów, ale także wystawiła na próbę wiarę wielu osób – zrodziła pytania o ich związek z Bogiem, innymi ludźmi i naturą” – czytamy we wstępie.
Publikacja powstała nie tylko, aby wesprzeć w poszukiwaniu odpowiedzi na te podstawowe pytania, ale także by pomóc uporać się ze stratą bliskiej osoby, pogodzić ze strachem i zamieszaniem spowodowanym przez pandemię oraz zmierzyć się z perspektywą odbudowy świata, który już nie będzie taki jak wcześniej.
Broszura nosi tytuł „Healing the World: Bible Studies for the Pandemic Era”. („Uzdrowienie świata: studia biblijne w czasie pandemii”). Znajdziemy w niej osiem rozważań, które można wykorzystać zarówno w modlitwie indywidualnej, jak i wspólnotowej. Jest to podróż przez kilka kluczowych epizodów Starego i Nowego Testamentu. Teksty biblijne przedstawione są w ich własnym kontekście, oraz w kontekście obecnego kryzysu. Czerpią z doświadczenia i mądrości mistrzów chrześcijaństwa różnych wyznań i narodowości. Każde studium kończy się pytaniami i propozycjami działania. Znajdziemy też propozycję rozwinięcia każdej medytacji o inne teksty i modlitwy.
Autorzy mają nadzieję, że spotkania ze Słowem Bożym wzbudzą refleksję duchową i teologiczną, dadzą impuls do zajęcia się kryzysem koronawirusa w sposób wieloaspektowy, a nie tylko jego konsekwencjami zdrowotnymi i ekonomicznymi, ale także duchowymi i wspólnotowymi.
Broszurę w języku angielskim można bezpłatnie pobrać ze strony Światowej Rady Kościołów klikają tutaj: https://www.oikoumene.org/en/resources/HealingtheWorldbiblestudies.pdf
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.