„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego. Zostanie ono otwarte 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Santissimo Crocifisso del Soccorsco.
Bp Calogero Peri przypomniał, że w sanktuarium tym znajduje się namalowany na skale wapiennej krzyż, u którego stóp klęczy św. Brygida w postawie kontemplacyjnej modlitwy. Malunek ten został odnaleziony na początku XVIII w. w kościele zniszczonym kilka lat wcześniej przez trzęsienie ziemi. „To miejsce jest wyzwaniem i ważnym punktem życia duchowego naszego regionu, miejscem, gdzie od razu po przybyciu oddycha się inną atmosferą”.
Biskup Caltagirone zaznaczył, że powstające muzeum będzie okazją do jasnego ukazania centralnego miejsca krzyża w naszej wierze. Może się ono także stać miejscem nieustannej katechezy płynącej z kontemplacji różnorakiego ukazywania krzyża w sztuce.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.