Nowy dom nowicjatu franciszkanów w Ugandzie otwarty

Nowy Dom Formacyjny w Kakooge od kilku dni zaczął tętnić życiem. W 2001 r. powstała tu pierwsza misja franciszkanów prowincji krakowskiej.

Kakooge, położone na trasie z Kampali, stolicy Ugandy, w stronę północną było pierwszą misją założoną w Ugandzie przez franciszkanów. Misjonarze wybudowali tu szpital, oraz w 2014 zespół szkól technicznych im. Jana Pawła II, będący jedną z najlepszych szkół w Ugandzie. Szkoła nieustannie rozwija się, dając młodzieży nowe możliwości kształcenia. Posiada kilka kierunków jak: budownictwo, ślusarstwo, krawiectwo, gastronomia, fryzjerstwo, elektronika i rolnictwo.

Kolejno przy szkole powstała Ekologiczna Farma Pokazowa, dająca młodzieży nowe możliwości rozwoju. "Na początku kupiliśmy krowy mleczne, sfinansowane przez Caritas Antoniana. Obecnie na farmie mamy dziesięć krów mlecznych, dziesięć świnek, dziesięć królików, pięć indyków i dwadzieścia kur znoszących jajka. Mleko i jajka raz w tygodniu jedzą uczniowie. W pozostałe dni sprzedajemy mleko, aby za pozyskane środki kupić lekarstwa dla krów przeciw insektom. Krowy i świnie produkują biogaz, który wykorzystujemy do gotowania posiłków dla uczniów szkoły zawodowej, a następnie  do użyźniania gleby. Ponadto zbieramy naturalne odpadki na kompost, którego używamy również  jako nawozu do wzbogacania gleby" - pisał w pierwszych dniach funkcjonowania farmy o. Bogusław "Kalungi" Dąbrowski z Kakooge.

Franciscans of Uganda - Greyfriars St. John Paul II Technical Institute Kakooge (UGANDA)

Kolejne placówki misyjne braci z prowincji krakowskiej zostały założone w miejscowościach Matugga oraz Munyonyo. W Matugga powstały kolejno: szkoła i kościół, oraz - pod koniec zeszłego roku - działalność rozpoczął szpital im. Wandy Błeńskiej.

Z kolei w Munyonyo w 2016 r. powstało sanktuarium Męczenników Ugandyjskich, które 29 lipca 2019 uzyskało tytuł bazyliki mniejszej.

Na początku roku otwarte zostały też żłobek i przedszkole.

Aktualnie rusza dom formacyjny w Kakooge. Jego rektorem został o. Piotr Dąbek, dotychczas pełniący posługę duszpasterską przy sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.

W tym roku formację w Kakooge odbywać będą bracia nowicjusze z Ugandy (4),  Kenii (5) i Tanzanii (3) , którzy 13 lipca 2020 przyjechali do Kakooge.

Nowy dom nowicjatu franciszkanów w Ugandzie otwarty   Franciszkanie Uganda Nowy dom nowicjatu w Kakooge

Na profilu franciszkanów można zobaczyć krótki film, przybliżający nowy Dom Formacyjny franciszkanów w Ugandzie: https://www.facebook.com/watch/?v=276342910264298

"Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, szczególnie naszym Darczyńcom za ich hojne i otwarte serca. Niech Pan Bóg Wam błogosławi!" - piszą franciszkanie.

Nowy dom nowicjatu franciszkanów w Ugandzie otwarty Franciszkanie Uganda W kaplicy nowego domu formacyjnego. W środku po lewej o. Piotr Dąbek OFMConv, przełożony domu formacyjnego, obok o. Adam Klag OFMConv, proboszcz z Matugga

 Dom formacyjny Kakooge i formację braci z krajów Afryki Wschodniej można wesprzeć. Szczegóły TUTAJ

Oficjalny profil franciszkanów w Ugandzie, prowadzony przez polskich misjonarzy: https://www.facebook.com/greyfriars

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5