Zakrywanie ust i nosa w miejscach zamkniętych - sklepach, autobusach, urzędach, bankach - nie jest zaleceniem, lecz obowiązkiem - przypomina poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Niezałożenie maseczki w miejscu publicznym to mandat do 500 zł - podkreśla dziennik.
"Niezdyscyplinowany obywatel może też zapłacić karę administracyjną nałożoną przez sanepid - nawet do 30 tys. zł. W wielu miastach policja, straż miejska i kontrolerzy sprawdzają, czy mieszkańcy noszą maseczki w komunikacji miejskiej, sklepach czy na bazarkach" - informuje gazeta.
Powodem takich działań jest to, że wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki ludzie coraz częściej lekceważą obowiązki wynikające z pandemii - w tym noszenie maseczek - wyjaśnia Rz.
Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Policji czy inspekcje handlowe przypominają, by ochrona sklepów wypraszała i nie obsługiwała klientów bez maseczek na twarzy.
"O bezpieczne autobusy zadbać mają kierowcy i kontrolerzy. O urzędy i banki - urzędnicy. Warto też pamiętać o maseczce w prywatnym samochodzie. Jeśli podróżujemy z osobami, które z nami nie mieszkają, kierowca i pasażerowie także muszą je mieć założone w czasie drogi" - przypomina "Rzeczpospolita" w poniedziałkowym wydaniu.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).