Zakon Paulinów ma czterech nowych kapłanów

W roku jubileuszowym 750-rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzychomia, założyciela Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika na Jasnej Górze święcenia przyjęło z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo czterech paulińskich diakonów. Nowo wyświęceni kapłani to: o. Maciej Atras, o. Karol Sudoł, o. Augustyn Turczak – Linsztet, Kazimierz Zieliński.

Reklama

Chcemy dzisiaj prosić Maryję, abyśmy na nowo ożywili w sobie i dla innych szczególne przylgniecie do Najświętszego Sakramentu Eucharystii, którego sługami jesteśmy i który jest Bożym darem dla świata. Prośmy, abyśmy byli obrońcami wolności Prawdy w Chrystusie i wolności Kościoła, odważnie stawali w obronie krzyża na polskiej ziemi, byli obrońcami godności każdego człowieka– mówił w homilii abp Depo.

Generał paulinów o. Arnold Chrapkopwski, przywołując postać błogosławionego Euzebiusza, założyciela Zakonu, w roku jubileuszu 750-lecia jego śmierci, życzył neoprezbiterom, by swoim życiem pokazywali, co to znaczy dzielić się ogniem Bożej miłości i gromadzić wszystkich w Jej imię. - On, błogosławiony kapłan Ostrzyhomski, wam, rozpoczynającym dzisiaj posługę kapłańską mówi, że nie są ważne nasze ludzkie plany i kalkulacje, bo w życiu kapłana najważniejszy jest Bóg i troska o zbawienie dusz. Mówi, byście dawali bezinteresownie to, co sami darmo otrzymaliście i abyście byli miłosiernymi, mówi o tym, że jesteście posłani przede wszystkim do tych, którzy źle się mają, do wątpiących, zrozpaczonych, błądzących, do poszukujących miłości Boga, a takich jest wielu. On wzorem dobrego pasterza nie czekał aż ludzie do niego przyjdą, ale sam szedł na poszukiwanie zagubionego człowieka”.

W sztafecie paulińskich pokoleń jako spadkobiercy chryzmatu i kapłaństwa, bądźcie prezbiterami na miarę czasu i wyzwań - życzył z kolei współbraciom o. Grzegorz Prus. Do szczególnych wyzwań nowo wyświęconych rektor seminarium w Krakowie na Skałce zaliczył m.in. nową ewangelizacje, katechezę, duszpasterstwo rodzin i młodzieży.

- Jak będzie z Jezusem, to będzie dobrze, pragniemy być ludźmi adoracji, ludźmi Biblii – podkreślił jeden z neoprezbiterów o. Augustyn Turczak – Linsztet. - Chcę być kapłanem na wzór serca Jezusowego, który będzie dobrym pasterzem, i to nie jest podręcznikowe, nawet jeżeli tak piszą w podręcznikach od teologii dogmatycznej - zapewniał młody prezbiter.

Zwrócił uwagę, że w kapłaństwie fundamentalne znaczenie ma relacja do Boga - Być dla Boga, bo z tej relacji rodzi się miłość do ludzi, być pasterzem to też chronić owce przed wilkami, których dziś nie brakuje, które próbują rozbić, rozgryźć Chrystusowe stado wyjaśniał o. Augustyn.

Po południu młodzi kapłani sprawować będą swoją pierwszą Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Formacja kapłanów trwa w Zakonie Paulinów 7 lat. Po wstąpieniu do Zakonu kandydaci na przyszłych ojców paulinów rozpoczynają najpierw pre-nowicjat w Krakowie na Skałce. Po nim rozpoczyna się roczny nowicjat w Żarkach - Leśniowie k. Częstochowy. Uwieńczony jest on pierwszymi ślubami zakonnymi, po których następuje 6-letni okres formacji duchowej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym na Skałce w Krakowie. Po piątym roku składają śluby wieczyste i przyjmują święcenia diakonatu. Po szóstym roku - stosownie do woli Kościoła - przyjmują święcenia kapłańskie.

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika powstał w połowie XIII wieku na Węgrzech. Tamtejsi pustelnicy obrali sobie Pawła z Teb za wzór swego życia. Paulini znani są w Polsce przede wszystkim z duszpasterstwa prowadzonego na Jasnej Górze, gdzie przybyli w roku 1382r, pracują również w wielu innych ośrodkach duszpasterskich w Polsce i poza granicami kraju, podejmując pracę w parafiach i lokalnych sanktuariach maryjnych. W sumie w 17 krajach na czterech kontynentach posługuje ponad pół tysiąca zakonników.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7