Na Jasnej Górze rozpoczęła się dziś kapituła generalna paulinów.
Jest ona zwoływana raz na 6 lat, w celu dokonania analizy działalności zakonu, opracowania nowych programów i kierunków posługi oraz wyboru przełożonego generalnego.
„Kapituła Generalna Zakonu Paulinów oprócz charakteru wyborczego ma przede wszystkim głęboki charakter religijny. To dla mnichów czas autorefleksji, przemyśleń i odpowiedzi na aktualne wyzwania” – podkreśla dotychczasowy generał o. Arnold Chrapkowski. „Strzeżenie dziedzictwa zakonu to jest pierwsza i najważniejsza rzecz, jego natura, cel, duch, charakter. Kapituła ma znaczenie i dla zakonników i dla tych, którym posługujemy, bo nasze życie jest «dla». Nie jest tylko dla nas samych, ale jest dla tych osób, które z naszej paulińskiej posługi korzystają” – dodał generał.
Obecna kapituła ma wyjątkowy charakter. Gromadzi się w roku jubileuszowym w 750. rocznicę śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Takie spotkania odbywają się na Jasnej Górze dopiero od początków XX wieku. W wiekach wcześniejszych miały miejsce m.in. na Węgrzech i w Chorwacji będących kolebką zakonu paulinów.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).