Chińscy biskupi – jak niewolnicy

Kardynał Joseph Zen Ze-Kiun z Hongkongu ostro skrytykował politykę religijną komunistycznych Chin. Hierarcha uważa, że rząd chiński „w sposób upokarzający traktuje katolickich biskupów”, którzy – jak powiedział – „są manipulowani i trzymani jak niewolnicy”.

„Jeśli się spotykają, to tylko po to, aby przyjąć instrukcje od rządu. Partia komunistyczna chce utrzymać kontrolę nad Kościołem i nadal według swoich życzeń narzucać kandydatów na biskupów” – stwierdził emerytowany biskup Hongkongu w rozmowie z niemiecką katolicką agencją informacyjną KNA.

78-letni purpurat wyznał z wyrzutem, że również po trzech i pół roku od słynnego listu Benedykta XVI do chińskich katolików, nie polepszyły się w odczuwalny sposób możliwości działania Kościoła w Państwie Środka.

„Nie ma żadnych wyraźnych znaków, aby partia komunistyczna była szczerze zainteresowana ponownym nawiązaniem stosunków dyplomatycznych między Chinami a Stolicą Apostolską. Gdyby do tego doszło, to dojrzałby czas do poważnego dialogu. Do tego Pekin musiałby uznać Kościół katolicki takim, jaki on jest łącznie z papieskim prawem do w pełni wolnego mianowania biskupów” – powiedział kard. Zen.

Za największą przeszkodę w normalizacji stosunków hierarcha uznał zależne od komunistycznych władz Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich. „Tam jest zbyt wiele ludzi, którzy od wielu lat korzystają z bardzo wielu przywilejów, których teraz nie chcą utracić” – uważa kardynał.

Podkreślił, że rości sobie ono pretensję do reprezentowania Kościoła katolickiego w Chinach, co jego zdaniem jest oszustwem. Zaznaczył też, że Stowarzyszenie nie jest żadnym partnerem w dialogu.

Zdaniem purpurata, chińskie władze niedostatecznie rozumieją wolność religijną. Hierarcha wyjaśnił, że do niej nie zalicza się tylko wolność sprawowania kultu – która jest obecnie w dużym stopniu respektowana – lecz chodzi o prawo wspólnot religijnych do swobodnego organizowania się zgodnego z ich zasadami.

Kard. Zen skrytykował również niektórych biskupów chińskich. Zarzucił, że niektórzy z nich nadal nie opowiadają się za niezależnym od państwa Kościołem. „Rzym okazał swoją wspaniałomyślność przy uznaniu nielegalnie wyświęconych biskupów. Nie znaczy to, że w międzyczasie Pekin zaakceptuje biskupów, których chce Ojciec Święty. Od później uznanych przez papieża biskupów oczekuje się teraz, aby zaangażowali się w normalizację sytuacji” – powiedział hierarcha.

Kard. Zen wystąpił na VIII Europejskim Katolickim Kolokwium na temat Chin, które obradowało we Fryzyndze w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7