Od 6 czerwca zaczną znów działać m.in. kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie; funkcjonowanie wznowią też organizatorzy kongresów i targów- wskazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju. Resort opublikował zasady, których muszą przestrzegać te firmy.
Jak podkreślił resort rozwoju we wtorkowym komunikacie, za kilka dni rozpocznie się 4. etap luzowania obostrzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych sektorów polskiej gospodarki.
"Od 6 czerwca zaczną obowiązywać wytyczne m.in. dla branży fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw i siłowni" - podkreślono.
Wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk przypomniała, że resort zakończył prowadzone od kilku tygodni konsultacje z przedstawicielami blisko 40 branż, które w mniejszym bądź większym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. "W tym tygodniu na stronie resortu opublikujemy zestaw wytycznych dla kolejnych branż, które z niecierpliwością na to czekały, aby móc ponownie uruchomić swoje biznesy w nowej normalności" - wskazała wiceszefowa MR cytowana w komunikacie.
Przypomniała, że zalecenia dla poszczególnych sektorów, w tym tych, które mają ruszyć 6 czerwca, są publikowane na bieżąco na stornach: www.gov.pl/web/rozwoj/wytyczne-dla-branz .
MR podkreśliło, że wytyczne dla odmrażanych branż zostały przygotowane we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Określają one w jaki sposób można bezpiecznie świadczyć usługi oraz z nich korzystać w czasie tzw. nowej normalności.
Resort przypomniał, że dotąd w nowym rygorze sanitarnym działalność wznowiły: od 4 maja biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym tzw. wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne; od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne; od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można również korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.
Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa - przypomniał resort rozwoju. Pamiętać należy m.in. o zachowaniu 2-metrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych, czy ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi, polegających np. na dezynfekcji rąk.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.