Papież do konsekrowanych dziewic: nie gaście proroctwa waszego powołania!

Na wszystkich kontynentach jest ich ok. 5 tysięcy. Obecne są również w Polsce.

Do bycia kobietami miłosierdzia i ekspertkami od człowieczeństwa, które wierzą w rewolucyjną moc delikatności i czułości Papież Franciszek zachęca konsekrowane dziewice. Pisze do nich o tym w specjalnym liście z okazji 50. rocznicy odnowienia rytu ich konsekracji, co doprowadziło w Kościele do ponownego rozkwitu „ordo virginum”, czyli „stanu dziewic”. Na wszystkich kontynentach jest ich ok. 5 tysięcy. Obecne są również w Polsce.

Franciszek przypomina, że to dzięki papieżowi Pawłowi VI w 1970 r. zatwierdzono nowy obrzęd konsekracji dziewic. Z okazji tego jubileuszu w Rzymie miało się odbyć ich międzynarodowe spotkanie, niestety pandemia sprawiała, że zostało przełożone w czasie. Papież podkreśla, że ta starożytna forma życia, jest jednocześnie nowa i współczesna. Wskazuje na znaczenie wszczepienia konsekrowanych dziewic w Kościół lokalny.

Ojciec Święty zachęca konsekrowane dziewice, by „nie gasiły proroctwa swego powołania” i były „gwiazdami wskazującymi drogę światu”. Nawiązując do obrzędu konsekracji przypomina, że bycie dla Boga, nie oznacza odsunięcia od środowisk, w których się żyje. „Niech wasza dziewicza konsekracja dopomoże Kościołowi kochać biednych, pomagać szczególnie tym, którzy są słabi, bezbronni i wystawieni na ryzyko odrzucenia” – pisze Franciszek. Nawiązując do trudnego dla wszystkich doświadczenia pandemii wzywa konsekrowane dziewice, by nie zamykały oczu na  to, co się dzieje w świecie i nie uciekały, ale z czułością przemierzały obszary bólu i cierpienia; trwając w głoszeniu wszystkim Ewangelii pełni życia.

W swym liście Franciszek podkreśla, że to wolność powinna być wyznacznikiem ich relacji w Kościele i społeczeństwie. „Bądźcie zdolne do parezji, ale unikajcie pokusy plotkarstwa i obmowy – pisze papież. - Niech kieruje wami mądrość, kreatywność i autentyczność miłości, aby przeciwstawiać się arogancji i zapobiegać nadużyciom władzy”. Na zakończenie swego przesłania Ojciec Święty życzy konsekrowanym dziewicom, by „jako znak Kościoła Oblubienicy, były zawsze kobietami radości, na wzór Maryi z Nazaretu, kobiety Magnificat, matki żywej Ewangelii”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11