-To Bóg tworzy Kościół. Bóg wybiera w Kościele ludzi i zleca im rozmaite zadania.
-To Bóg tworzy Kościół. Bóg wybiera w Kościele ludzi i zleca im rozmaite zadania – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas porannej Mszy św. sprawowanej we wspomnienie św. Macieja Apostoła w łódzkiej archikatedrze. Odnosząc się do fragmentu Dziejów Apostolskich mówiącego o wyborze Macieja, podkreślił, że pokazuje on, że w Kościele nikt nie jest po to, by działać w pojedynkę. „Potrzebujesz innych” – powiedział. Na zakończenie Eucharystii poprosił też o wsparcie dla wspólnoty „Arka”.
– Maciej jest najlepszym dowodem na to, że to Bóg wybiera. Bóg wybiera w oparciu o swoją wiedzę, bo Bóg zna serca – mówił w homilii metropolita łódzki. Podkreślił, że my nie mamy takiego wglądu w serce drugiego człowieka, dlatego powinniśmy się zdać na władzę Boga w kościele. –To Bóg jest tym, który ten Kościół tworzy. Bóg jest tym, który w Kościele wybiera ludzi i zleca im rozmaite zadania. Bóg ten Kościół trzyma w rękach. Nieraz robi to w taki sposób, który kuci się z naszym rozeznaniem. Trzeba zaufać Bogu, który buduje Kościół na swój sposób – mówił abp Ryś.
– Każdy z nas może zapytać: po co wybór takiego człowieka, Macieja, o którym nic nie wiemy i który najwyraźniej niczym wyjątkowym się nie wsławił i nie został zapamiętany? Po co wybór takiego człowieka? Odpowiedź jest taka, że Bóg nie tylko powołuje poszczególnych ludzi. Powołuje też nas jako wspólnotę. To wydarzenie z Dziejów Apostolskich jest po to, byśmy wiedzieli, jaką rangę Bóg przywiązuje do wspólnotowości, do tego, że nie wybrał tylko dwunastu, ale wybrał ich jako dwunastu, jako kolegium, jako wspólnotę. Ten fragment w Piśmie Świętym jest po to, abyśmy wiedzieli, że w Kościele nikt nie jest po to, aby działać w pojedynkę. Potrzebujesz innych”- wyjaśniał.
Przed błogosławieństwem abp Ryś przypomniał apel Papieża Franciszka, który prosił, aby podjąć dziś modlitwę, post, jałmużnę nie tylko w gronie chrześcijan, ale także wraz z siostrami i braćmi wierzącymi w Boga, za ustanie pandemii na świecie. „Gdyby ktoś miał kłopot z adresowanej jałmużny, to chciałbym przekazać prośbę o wsparcie od wspólnoty ARKI, w której są osoby zdrowe, z braćmi i siostrami niepełnosprawnymi” – powiedział metropolita łódzki.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.