Chrześcijanie i muzułmanie Libanu zapraszają swych rodaków do zjednoczenia się we wspólnej “modlitwie za ludzkość” 14 maja.
Będzie to ich włączenie się do inicjatywy Wysokiego Komitetu na rzecz Braterstwa Ludzkiego, który ogłosił właśnie najbliższy czwartek światowym dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji ludzkości, aby Bóg uwolnił ją od obecnej pandemii koronawirusa. W Libanie nabrała ona szczególnego wymiaru, gdyż od kilku lat uroczystość Zwiastowania Matki Bożej (25 marca) jednoczy wyznawców obu religii we wspólnej pobożności ku czci Maryi Panny.
Szczegółowy program zbliżającego się spotkania modlitewnego przedstawił Nadżi (Naji) al-Khoury – sekretarz generalny stowarzyszenia Spotkanie Islamsko-Chrześcijańskie wokół Maryi, które jest organizatorem tego wydarzenia. Jest ono odpowiedzią na apel wspomnianego Wysokiego Komitetu, powołanego po podpisaniu przez Franciszka i wielkiego imama Uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmeda at-Tajjeba 4 lutego ub.r. Wspólnego Deklaracji o Braterstwie Ludzkim.
Spotkanie w Bejrucie 14 bm. rozpocznie się o godz. 16 czasu miejscowego, gdy członkowie organizacji zbiorą się w salonie Heritage Village na drodze wiodącej na lotnisko stołeczne, z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności, a więc w maseczkach na twarzach, w rękawiczkach, przestrzegając odpowiednich odstępów między sobą. Rozpocznie się wówczas nabożeństwo islamsko-chrześcijańskie, podczas którego wierni będą prosić Boga – każdy zgodnie ze swoją wiarą – aby wyrwał wszystkich z zakażenia pandemicznego, które potencjalnie jest w stanie zagrozić miliardom ludzi.
Uczestnicy wydarzenia, które będzie transmitowane przez różne stacje telewizyjne, łącznie z głównymi – Noursat-Tele Lumiere i Al Iman TV – będą w tym dniu pościć od świtu. Po południu przewidziano też dwa wystąpienia: nuncjusza apostolskiego w Libanie abp. Josepha Spiteriego i szejka szyickiego Sajjeda Ali Fadlallaha – syna wielkiego ajatollaha Sajjeda Muhammada Fadlallaha (zmarłego w 2010 czołowego przedstawiciela szyitów libańskich) i szefa Fundacji Mabarrat. Następnie 15 członków stowarzyszenia: chrześcijanie i muzułmanie, mężczyźni i kobiety odmówią krótkie modlitwy, oddzielane chwilami ciszy, po czym wszyscy odczytają razem błaganie do Boga Wszechmogącego.
W przeżywanych obecnie przez Liban trudnych dniach kryzysu politycznego i trwającej pandemii spotkanie to chce być “zaproszeniem do braterstwa” i okazją do zebrania się po długim okresie wymuszonej przez zarazę izolacji, która uniemożliwiła tradycyjne spotkania ku czci Maryi w dniu święta Jej Zwiastowania 25 marca, który od 2010 jest w tym kraju świętem narodowym. W tym roku wyznawcy obu religii nie mogli się spotykać na placach i w świątyniach, aby wspólnie wielbić Maryję Pannę.
Rozporządzenia wydane przez władze świeckie i religijne w celu powstrzymania szerzenia się pandemii, spowodowały odwołanie wszelkich wydarzeń, które zakładały gromadzenie się wielu osób, toteż w tym roku zrodziła się spontanicznie wspólna inicjatywa chrześcijan i muzułmanów, aby w dniu święta maryjnego pojawiać się w oknach lub wychodzić na balkony i w ten sposób razem odmawiać modlitwę maryjną. Jej tekst rozpowszechniono w całym kraju za pośrednictwem sieci społecznościowych Fundacji Aydan, znanej ze wspierania dialogu i pluralizmu religijnego, założonej w 2007 przez ks. Fadiego Daou.
Po ogłoszeniu w 2010 uroczystości Zwiastowania Maryi jako święta narodowego w Libanie w ostatnich latach zaczęły się mnożyć inicjatywy chrześcijańsko-muzułmańskie, mające na celu wspólne akty pobożności względem Maryi Panny. Sunnicki szejk Mohamad Nokkari, profesor prawa islamskiego w Bejrucie, Dubaju i Strasburgu, opowiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides o drodze, jaką w jego kraju przeszli wyznawcy chrześcijaństwa i islamu, aby dowartościować podzielaną wspólnie część Maryi jako czynnik spójności społecznej i narodowej. Wybór dnia uczczenia Jej przez wiernych obu religii właśnie 25 marca zbiega się ze Zwiastowaniem również dlatego, że to ukazanie się Anioła Maryi opisuje zarówno Ewangelia, jak i Koran; święta księga islamu mówi o tym w dwóch różnych surach, a Maryja (Mariam) jest jedyną kobietą, wymienioną z imienia w Koranie, i to aż 34 razy, podczas gdy Ewangelie wspominają Ją 19 razy.
Po raz pierwszy wspólne islamsko-chrześcijańskie obchody święta Zwiastowania odbyły się w 2007 w libańskim sanktuarium Matki Bożej z Dżamhuru. Na przywódcach politycznych wydarzenie to zrobiło takie wrażenie, że w 2010 premier Saad Hariri – muzułmanin sunnita – ogłosił 25 marca dniem święta narodowego.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.