COD uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany głównie do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym, szczególnie do tych, które zmagają się, ze skutkami tego rodzaju przemocy.
- Otwieramy możliwość podzielenia się drogą mailową swoją historią, trudnościami, potrzebami i pytaniami. Również w sytuacji, gdy nie doświadczyłaś lub nie doświadczyłeś takiej przemocy, ale jesteś jej świadkiem. Chcemy odpowiedzieć na Twoje pytania i – jeśli to możliwe – pomóc przez konkretną informację o możliwościach otrzymania pomocy – informuje krakowskie Centrum Ochrony Dziecka.
Nowy adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl obsługiwać będzie bezpośrednio siostra Anna Papierz, urszulanka, współpracownik Centrum Ochrony Dziecka, nauczyciel, pedagog z wieloletnim doświadczeniem pracy, słuchaczka studiów podyplomowych z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży.
- Zmagasz się ze skutkami krzywdy w sferze seksualności doświadczonej w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym, potrzebujesz wsparcia, porady, poszukujesz informacji o możliwości uzyskania pomocy, możesz napisać o tym w e-mailu – zachęca s. Anna.
Radą i pomocą przy udzielaniu porad i wskazywaniu konkretnej pomocy służyć będzie cały zespół COD pod przewodnictwem o. Adama Żaka SJ. Jest to najbardziej kompetentna i doświadczona w Polsce ekipa specjalistów w zakresie rozwiązywania problemów związanych z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich w Kościele oraz tworzenia odpowiednich programów prewencyjnych w tym obszarze.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.