Trzeba myśleć nie tylko o ekonomicznych skutkach pandemii, ale i tych duchowych.
Argentyńscy biskupi przygotowali trzynaście zasad, których respektowanie pozwalałoby na bezpieczne sprawowanie Mszy z udziałem wiernych. Podkreślają, że „liturgia, która minimalizuje zagrożenia jest mniej niebezpieczna niż kolejki w bankach oraz sklepach, na które pozwalają obecne normy”. W specjalnym liście do władz przypominają, że trzeba myśleć nie tylko o ekonomicznych skutkach pandemii, ale i tych duchowych, wywołanych przedłużającym się brakiem możliwości uczestnictwa w Eucharystii.
Zasady zostały opracowane przez komisję argentyńskiego episkopatu ds. wiary i kultury po konsultacjach z wszystkimi biskupami. Przypomniano w nich, że na czas kryzysu liturgie online i komunia duchowa są bardzo ważnym umocnieniem, jednak wierzących nie można zupełnie pozbawiać wsparcia płynącego z przyjmowania Komunii św. Przypomniano nauczanie Soboru Watykańskiego II i św. Jana Pawła II o znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijanina.
Biskupi wskazują, że jak najszybciej trzeba znaleźć bezpieczne wyjście z tej sytuacji. W tym celu proponują obowiązkowe zasady ograniczające możliwość zakażenia. Są to m.in. ustalenie ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgiach, zachowanie dystansu 16 metrów kwadratowych na osobę, dezynfekcję rąk przez kapłana przed udzieleniem Komunii wyłącznie na rękę, unikanie kolejki do Komunii (to kapłan ma podchodzić do wiernych siedzących na krańcach ławek), skrócenie czasu Mszy do maksymalnie 40 minut i zwiększenie ilości odprawianych liturgii. Biskupi przypominają też o trudnej sytuacji ludzi starszych czy chorych, którzy powinni mieć możliwość przyjęcia Komunii w swych domach. Wskazują zarazem, że wciąż powinna zostać utrzymana dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy, po to, by wierni, którzy najbardziej obawiają się koronawirusa nie byli zobligowani do wychodzenia z domu i uczestniczyli w liturgii online.
„Przedstawiliśmy władzom plan, który sprawi, że udział w Mszach nie będzie bardziej ryzykowny niż inne aktywności zaaprobowane przez obecne normy sanitarne” – piszą biskupi w liście do władz Argentyny apelując o przywrócenie udziału wiernych w liturgiach. Podkreślają, że jeśli powinno się oceniać wpływ epidemii na gospodarkę, trzeba też ocenić te rzeczy, które mogą przynieść pocieszenie i umocnienie ludziom w tym trudnym czasie.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.