Po śmierci jest zawsze życie

Nawet na terenach wciąż kontrolowanych przez islamskich dżihadystów syryjscy chrześcijanie przygotowują się do Wielkanocy.

„Panuje ogromny głód, brakuje pądu i wody, mimo to wierzymy, że będzie to dla nas ostatni wojenny Wielki Post” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Hanna Jallouf. Wraz z drugim franciszkaninem pracuje on w regionie Idlibu, na terenie znajdującym się w rękach rebeliantów ze związanego z Al-Kaidą ugrupowania Dżabhat al-Nusra.

Na tym terenie mieszka trzysta katolickich rodzin. Wciąż pozostają otwarte dwa kościoły – w Knaye e a Yakubiyah. „Wprowadziliśmy zalecenia Watykanu, nie będzie wielkoczwartkowego obmycie nóg, czy adoracji krzyża przez ucałowanie, ale liturgie będziemy normalnie sprawować” – mówi o. Jallouf. Syryjski franciszkanin wskazuje, że w czasie Wielkiego Postu modlono się szczególnie o dar pokoju wierząc w paschalne przesłanie przypominające o tym, że po śmierci jest zawsze życie.

„Ludzie są wykończeni dziesięcioma latami wojny. Są przeraźliwie biedni. Brakuje dosłownie wszystkiego. Za niewielki kawałek chleba trzeba zapłacić aż dolara, a nie ma pracy i dochodów. Nie ma z czego kupić paliwa, by ogrzać swe domy – mówi papieskiej rozgłośni o. Jallouf. – W naszej okolicy wciąż trwają walki, mimo że do 14 kwietnia obowiązuje zawieszenie broni między Rosją i Turcją. Ponieważ znajdujemy się na syryjsko-tureckim pograniczu są tu tysiące uchodźców. Wsparcie niosą organizacje humanitarne, niestety duża część pomocy jest rozkradana i sprzedawana na czarnym rynku. Ponieważ islamiści kontrolują ten teren i drogi są zamknięte epidemia do nas wciąż nie dotarła. Byłaby to prawdziwa masakra ponieważ nie mamy tu szpitali i lekarzy mogących stawić czoło takiemu zagrożeniu.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6