Jasnogórski Dom Pielgrzyma udostępniony służbom medycznym

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii.

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem. To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979r.

Służbie medycznej – lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, którzy nie mogą powracać do swoich domów po zakończonym dyżurze, ze względu na zagrożenie dla najbliższych, jasnogórski klasztor przekazał do dyspozycji 110 najlepszych pokoi – jednoosobowych z łazienkami.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o służbę medyczną – zaznacza przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra podkreśla, że paulini podejmują konkretne kroki, by zwyczajnie pomóc w wymiarze w jakim mogą. Przypomina, że działa także Jasnogórski Punkt Charytatywny, który również i w tym czasie wspiera potrzebujących.

Do inicjatywy „Adoptuj medyka” wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.

Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.

Decyzje w tej sprawie zostały podjęte po uzgodnieniach z władzami miasta Częstochowy. Koordynuje je Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy.

Kamień węgielny pod budowę Domu Pielgrzyma poświęcił papież Jan Paweł II na Jasnej Górze, podczas I pielgrzymki do Polski, 4 czerwca 1979 r.

W sytuacji ogromnych potrzeb, związanych ze zwiększającym się po II wojnie światowej ruchem pątniczym, klasztor jasnogórski czynił starania zarówno o odzyskanie wybudowanego przed wojną Domu Pątnika im. o. A. Kordeckiego, jak i budowę nowego. W 1980 roku uzyskano zezwolenie – nie bez związku z pierwszą pielgrzymką papieża na Jasną Górę – na budowę Domu Pielgrzyma, któremu postanowiono dać imię Jana Pawła II. Budowany z ofiar krajowych i zagranicznych pielgrzymów i czcicieli Królowej Polski, miał stać się trwałą pamiątką tej pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II z 1979r.

Budowę Domu Pielgrzyma rozpoczęto 24 kwietnia 1980 r. Obiekt obejmował 3.000 m2 powierzchni zabudowy i przewidziany był na 500 miejsc noclegowych. Przez minione 40-lecie miejsce jest sukcesywnie rozbudowywane i powiększane. Dziś może pomieścić prawie 900 osób i stanowi wielką pomoc dla przybywających na Jasną Górę pielgrzymów. Obok Domu Pielgrzyma stoi pomnik rodziców Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5