Ponad 42 tys. osób znajduje się w pułapce, w przepełnionych obozach.
„Wzywamy do natychmiastowej ewakuacji uchodźców z obozów oraz innych miejsc na greckich wyspach, gdzie przebywają oni w krytycznych warunkach, aby uniknąć katastrofy podczas pandemii koronawirusa”. To apel skierowany do instytucji Unii Europejskiej i rządu greckiego przez Caritas Europa oraz ponad 200 organizacji kościelnych oraz tych reprezentujących społeczeństwo obywatelskie.
Sygnatariusze apelu stwierdzają, że ponad 42 tys. osób znajduje się w pułapce, w przepełnionych obozach. Panują w nich prymitywne warunki, w których nie można zapewnić podstawowych norm bezpieczeństwa, takich jak zachowanie odległości oraz częste mycie rąk. Dokument przesłany do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady Europy oraz premiera rządu greckiego stwierdza, że nie istnieje żadna możliwość, aby opanować ewentualne powstawanie ognisk epidemii na terenie obozów, przez co wystawia się na niebezpieczeństwo zdrowie uchodźców i lokalnych społeczności, szczególnie osób starszych oraz tych, które są dotknięte różnymi chorobami.
Caritas Europa wyjaśnia, że zawsze zabiegała o rozmieszczenie uchodźców z greckich wysp w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rozprzestrzenianie się koronawirusa czyni ewakuację jeszcze pilniejszą, aby uchronić migrantów, społeczności lokalne oraz pracowników instytucji humanitarnych.
Caritas Europa wzywa również rząd grecki do przywrócenia udzielania azylu, co zostało wstrzymane na początku marca. „Powszechne ludzkie prawo do przedstawienia prośby o azyl powinno być szanowane, poprzez otwarcie dostępu do sprawiedliwych i skutecznych procedur, bez karania osób przekraczających granice”.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.