Rabini rozluźnili zasady koszerności w czasie Paschy

Z powodu epidemii Covid-19 żydowski trybunał religijny w Londynie złamał setki lat tradycji wymagającej specjalnych artykułów koszernych na święto Paschy i zezwolił brytyjskim żydom na korzystanie w tym roku ze zwykłych produktów - podała we wtorek Jewish Telegraphic Agency.

Wydział koszerności londyńskiego trybunału (KLBD), po hebrajsku zwanego bejt dinem, zezwolił osobom przebywającym w izolacji na zakup podstawowych towarów, które nie są produkowane pod specjalnym nadzorem rabinów na czas Paschy. Było to wymogiem dla brytyjskich żydów od początku komercyjnej produkcji żywności w XV wieku - zauważa KLBD w swoim oświadczeniu.

Prawo żydowskie nakazuje, by w czasie Paschy w żydowskim domu nie było nawet śladu tzw. zakwasu (hebr. chamec), rozumianego tradycyjnie jako zaczyn na chleb. Święto upamiętnia wyjście Żydów z Egiptu, kiedy spożywali oni macę, przyrządzaną jedynie z mąki i wody, jednak później zakaz został rozszerzony na wszystkie substancje pochodzące z fermentowanych zbóż, m.in. niektóre octy czy powszechnie używane w przemyśle spożywczym dodatki takie jak kwas askorbinowy czy cytrynowy.

W związku z tym w okresie Paschy jakiekolwiek pożywienie musi spełniać nie tylko podstawowe warunki koszerności, ale również warunki dodatkowe. W każdej społeczności żydowskiej rabini publikują zatem listę artykułów, które są dozwolone na czas święta i w tym świetle decyzja londyńskiego bejt dinu jest bezprecedensowa, jak podkreślają londyńskie "The Jewish News".

"Jesteśmy w pełni świadomi presji w tym niespotykanym czasie" - powiedział rabin Jeremy Conway, dyrektor KLBD, cytowany przez gazetę. "Wiemy już, dlaczego ta noc sederowa będzie inna niż wszystkie inne noce i czemu ta Pascha będzie inna niż wszystkie" - dodał, nawiązując do pytania zadawanego tradycyjnie dorosłym przez dzieci w czasie uczty sederowej: "czym ta noc różni się od innych" (hebr. ma nisztana).

"Tej listy należy używać, gdy regularnie kontrolowane produkty nie są dostępne, lub w przypadku osób starszych czy znajdujących się w izolacji, które nie mogą same zrobić zakupów lub zamówić specjalnych produktów na Paschę do domu" - wyjaśnił rabin Conway.

W 2020 roku Pascha rozpoczyna się 8 kwietnia o zmierzchu i trwa siedem dni w Izraelu i osiem dni w diasporze. Pierwszy wieczór Paschy zwany jest z języka hebrajskiego sederowym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11