Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas poniedziałkowej wideokonferencji z przedstawicielami najważniejszych religii poinformował, że Wielkanoc, początek Ramadanu oraz święta żydowskie muszą odbyć się bez organizowania zgromadzeń.

"Wszystkie święta religijne przypadające w kwietniu, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie mogą być organizowane tak, jak to zwykle się dzieje" - powiedział po spotkaniu przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui.

"Święta nie będą przeżywane jak zwykle. Istnieje możliwość ich wirtualnego celebrowania" - oznajmił przewodniczący Federacji Protestantów Francji Franois Clavairoly.

Pałac Elizejski poinformował agencję AFP, że prezydent poprosił autorytety religijne o "przygotowanie się do świętowania tych ważnych świąt w inny sposób".

Wielki Tydzień i Wielkanoc przypadają między 6 a 13 kwietnia, obchody żydowskiej Paschy będą odbywać się od 9 do 16 kwietnia, a Ramadan rozpocznie się 24 kwietnia.

Według Pałacu Elizejskiego uczestnicy spotkania z prezydentem zgodzili się na utworzenie grupy wsparcia dla osób odizolowanych lub pozbawionych środków do życia. Stowarzyszenia religijne mają również organizować infolinie wsparcia moralnego i duchowego. Prezydent poprosił ministerstwo spraw wewnętrznych o propozycję w kwestiach organizacyjnych w tej sprawie.

Macron uspokajał, że nie ma obowiązku kremacji osób, które zmarły na Covid-19. "Prefektom nie wydano żadnej dyrektywy w tym sensie, w niektórych sytuacjach wystąpiły błędy językowe, nieporozumienia zostały wyjaśnione" - informuje Pałac Elizejski. Kremacjom zmarłych na koronawirusa mieli sprzeciwiać się muzułmanie we Francji.

Decyzje w sprawie ceremonii, pochówków i miejsc na cmentarzach będą podejmowane przez poszczególnych merów w porozumieniu z przedstawicielami religii.

W spotkaniu z prezydentem wzięli udział przywódcy głównych religii (muzułmanie, katolicy, protestanci, buddyści, prawosławni), a także świeckie stowarzyszenia i masoni.

Kolejne spotkanie w tym samym gronie ma zostać zorganizowane za dwa tygodnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11