Wielkanoc, Ramadan oraz święta żydowskie bez zgromadzeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas poniedziałkowej wideokonferencji z przedstawicielami najważniejszych religii poinformował, że Wielkanoc, początek Ramadanu oraz święta żydowskie muszą odbyć się bez organizowania zgromadzeń.

"Wszystkie święta religijne przypadające w kwietniu, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie mogą być organizowane tak, jak to zwykle się dzieje" - powiedział po spotkaniu przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui.

"Święta nie będą przeżywane jak zwykle. Istnieje możliwość ich wirtualnego celebrowania" - oznajmił przewodniczący Federacji Protestantów Francji Franois Clavairoly.

Pałac Elizejski poinformował agencję AFP, że prezydent poprosił autorytety religijne o "przygotowanie się do świętowania tych ważnych świąt w inny sposób".

Wielki Tydzień i Wielkanoc przypadają między 6 a 13 kwietnia, obchody żydowskiej Paschy będą odbywać się od 9 do 16 kwietnia, a Ramadan rozpocznie się 24 kwietnia.

Według Pałacu Elizejskiego uczestnicy spotkania z prezydentem zgodzili się na utworzenie grupy wsparcia dla osób odizolowanych lub pozbawionych środków do życia. Stowarzyszenia religijne mają również organizować infolinie wsparcia moralnego i duchowego. Prezydent poprosił ministerstwo spraw wewnętrznych o propozycję w kwestiach organizacyjnych w tej sprawie.

Macron uspokajał, że nie ma obowiązku kremacji osób, które zmarły na Covid-19. "Prefektom nie wydano żadnej dyrektywy w tym sensie, w niektórych sytuacjach wystąpiły błędy językowe, nieporozumienia zostały wyjaśnione" - informuje Pałac Elizejski. Kremacjom zmarłych na koronawirusa mieli sprzeciwiać się muzułmanie we Francji.

Decyzje w sprawie ceremonii, pochówków i miejsc na cmentarzach będą podejmowane przez poszczególnych merów w porozumieniu z przedstawicielami religii.

W spotkaniu z prezydentem wzięli udział przywódcy głównych religii (muzułmanie, katolicy, protestanci, buddyści, prawosławni), a także świeckie stowarzyszenia i masoni.

Kolejne spotkanie w tym samym gronie ma zostać zorganizowane za dwa tygodnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5