Ma to być forma dziękczynienia za osobę i dzieło Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Ale na pielgrzymkę potrzeba pieniędzy.
Setna rocznica jego urodzin Karola Wojtyły przypada 18 maja. Już teraz wiadomo, że wiele instytucji, podmiotów i osób planuje wydarzenia mające upamiętnić papieża.
Odbędą się wydarzenia naukowe, sportowe, artystyczne, modlitewne, nie zabraknie też pielgrzymek. W jednej z nich będzie uczestniczyć Centrum Wolontariatu w Lublinie. "Setną rocznicę urodzin papieża Polaka będziemy świętować w sposób szczególny. Udamy się do Rzymu dziękować za jego pontyfikat. Pojedziemy dwoma autokarami z osobami bezdomnymi, byłymi więźniami, uchodźcami, osobami ubogimi. Bo to także ich papież" - czytamy na oficjalnej stronie stowarzyszenia.
"Przekroczymy granice, złamiemy stereotypy. To zresztą nie pierwsza wspólna pielgrzymka z naszymi braćmi bezdomnymi. Byliśmy już w Kownie, Częstochowie i Chełmie. Wiemy, że dla niektórych to doświadczenie może być silnym impulsem do walki o siebie" - precyzują organizatorzy.
Pielgrzymka osób doświadczających problemu bezdomności i ubóstwa jest poważnym przedsięwzięciem logistycznym. W podróż ma wyruszyć dwoma autokarami 100 osób. Poza kosztami przejazdu potrzebne są wyżywienie i nocleg. Koszt pielgrzymki to ok. 100 tys. zł. Każdy może wesprzeć to wydarzenie - wystarczy przekazać darowiznę na cele statutowe Centrum Wolontariatu w Lublinie. Szczegóły i numer konta na www.wolontariat.lublin.pl. Pielgrzymkę zaplanowano w terminie 15-19 maja.
- Aby skutecznie pomagać osobom w kryzysie bezdomności, potrzeba dobrego podejścia. Należy przede wszystkim dostrzec w nich osobę, partnera do rozmowy. Czasem trzeba razem napić się herbaty, porozmawiać. Nie startować z poziomu eksperta, tylko raczej kolegi, partnera. Trzeba budować relacje, które będą motorem napędowym do zmian, bo samotność bardzo doskwiera osobom bezdomnym - tłumaczą wolontariusze Centrum Wolontariatu.
To z potrzeby budowania więzi zrodziło się kilka nowatorskich - jak na polskie warunki - pomysłów, wymyślonych i zrealizowanych przez ks. Mieczysława Puzewicza, czyli m.in. wspólne pielgrzymowanie, bar karnawałowy z tańcami, białymi obrusami i karaoke oraz kolęda wśród osób bezdomnych. Zwłaszcza wizyta duszpasterska wśród bezdomnych odbiła się głośnym echem medialnym w całym kraju.
Jednak to pielgrzymka do Rzymu na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II jest największym wydarzeniem tego typu. - To kilka dni wspólnego podróżowania, rozmów, dzielenia czasu na zwyczajne czynności. Wszyscy przeżywamy to już teraz. Nasi podopieczni zbierali pieniądze do puszek, by zarobić na wpisowe, bo ponoszą część kosztów pielgrzymki. Przed nami jeszcze spotkania przygotowujące w lubelskich parafiach - dodają wolontariusze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.