Lecą do Kamerunu przywracać słuch dzieciom

Trójka lekarzy w ramach Akcji „Protetyk słuchu w Afryce” wyjeżdża 18 lutego do Kamerunu. Jako wolontariusze fundacji Redemptoris Missio w trakcie trzech tygodni swojego pobytu chcą przywrócić do świata dźwięków najmłodsze, niesłyszące dzieci.

Projekt jest zorganizowany przy współpracy Fundacji z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Diecezją Tarnowską.

"Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata, jeśli chodzi o skryning słuchu u noworodków, dzięki czemu do szóstego miesiąca życia niemalże każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową. W Kamerunie niedosłyszące dziecko nie może liczyć na żadną pomoc. Rodzina, kiedy zorientuje się, że dziecko nie słyszy po poradę w tej sprawie może się zgłosić jedynie do szamana. Ten ustala, kto rzucił urok na rodzinę, lecz jak łatwo można się domyślić, to nie przynosi rozwiązania problemu. Od tego czasu bliscy ukrywają dziecko przed światem, aby nie przynosiło rodzinie wstydu" - informuje Redemptoris Missio

Do takich dzieci docierają polscy misjonarze. Proponując ich rodzicom, aby zapisali dzieci do szkoły stworzonej i prowadzonej przez Polkę - Ewę Gawin w Bertoua. To jedyna tego rodzaju szkoła w tej części Kamerunu, gdzie trafiają dzieci, które, gdyby nie istnienie tej szkoły, nie byłyby w stanie zdobyć żadnego wykształcenia.

"Tutaj dzieci mają szansę na pogodne dzieciństwo, uczą się o hodowli roślin, zdobywają zawód. Większość z tych dzieci dzięki aparatom słuchowym można przywrócić do świata dźwięków" - wskazuje poznańska fundacja.  

Aparaty słuchowe w Kamerunie są drogie i stać na nie jedynie najbogatszych. Dzięki pomocy z Polski, wolontariusze zabierają ze sobą warty 150 tys. zł. sprzęt do badania słuchu i warte 300 tys. zł. aparaty słuchowe podarowane przez produkujące je firmy.

"W Europie dysponujemy nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowanymi specjalistami, tymczasem w Afryce ludzie niesłyszący spychani są na margines życia społecznego. Chcemy by dzieci, którym zamierzamy pomóc, miały możliwość rozwinąć swoje umiejętności i nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie bez poczucia odizolowania. Chcemy by zaczęły słyszeć, usłyszały głosy swojej mamy, rodzeństwa, by mogły nauczyć się komunikować".

Lecą do Kamerunu przywracać słuch dzieciom   Redemptoris Missio Zdjęcia z poprzedniej misji medycznej zorganizowanej przez Redemptoris Missio

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11