Kraje, które w ostatnich latach najbardziej na tym ucierpiały to: Syria, Egipt, Afganistan, Irak i Cypr.
Ponad 16 tys. chrześcijańskich ikon, mozaik i fresków pochodzących z V i VI wieku zostało skradzionych i sprzedanych za granicę po tureckiej inwazji na Cypr w 1974 roku – szacuje cypryjska policja. Niektóre bizantyjskie dzieła sztuki zostały odnalezione nawet w Kioto w Japonii. Podejmowane są wysiłki na rzecz ich powrotu na wyspę.
Nielegalny handel dobrami kultury jest dziś jedną z najpoważniejszych form przestępczości. „Roczny dochód z tego procederu na całym świecie jest szacowany na ponad 10 miliardów dolarów” – uważa Michalis Gavriilidis, dyrektor sekcji ds. zwalczania nielegalnego handlu antykami cypryjskiej policji. Kraje, które w ostatnich latach najbardziej na tym ucierpiały to: Syria, Egipt, Afganistan, Irak i właśnie Cypr.
Gavriilidis zauważył, że społeczność międzynarodowa stała się bardziej wrażliwa na losy zabytków i dzieł sztuki po katastrofie w syryjskim Palmirze. Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego po zdobyciu miasta wysadzili w powietrze niektóre starożytne zabytki wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.