Podczas wydarzenia organizowanego w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie 20-23 kwietnia zaprezentowanych zostanie ponad 15 tys. publikacji. Obok wydawców polskich będą także wydawcy z Ukrainy i Białorusi.
Targi tematyką nawiązują do hasła roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce, które w tym roku brzmi "Wierzę w Kościół Chrystusowy - poinformował we wtorek w czasie konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie dyrektor targów prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. ks. salezjanin Roman Szpakowski
Powiedział, że w tym roku dorobek wydawniczy zaprezentuje blisko 120 wystawców z Polski, Ukrainy i z Białorusi. Zaprezentują ofertę niemal 15 tys. tytułów najciekawszych publikacji. Będzie także bogata oferta publikacji elektronicznych i książek audio, a także produkcji fabularnych i dokumentalnych.
"Targi to ważna cześć naszej aktywności społecznej i publicznej" - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.
Ocenił, że "książka ma przyszłość". "Uważamy, że baza kulturowa, z której wyrastamy opiera się w dużej mierze na słowie pisanym, na książce jako nośniku wiedzy i pewnego przekazu" - dodał prof. Falkowski.
Barbara Jelonek z TVP poinformowała, że w ramach tegorocznego programu filmowego targów znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne. W piątek o godz. 16.00 zostanie wyemitowany film "Święty" o zniszczeniu sarkofagu św. Wojciecha w Gnieźnie, a w niedzielę o godz. 14.00 film "Prorok". W sobotę 23 kwietnia program filmowy w całości poświęcony będzie jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia, w tym reportaże z różnych zakątkach świata w tym m.in z Peru, Estonii czy ze Stanów Zjednoczonych.
Piątek będzie poświęcony trzem znaczącym postaciom Kościoła katolickiego w Polsce - św. Janowi Pawłowi II, bł. Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
W dyskusji panelowej "Odkryj testament duchowy Benedykta XVI", w sobotę w godz. 14.00-15.00 w sali wielkiej Zamku Królewskiego wezmą udział kard. Gerhard Mller, ks. prof. Robert Skrzypczak i ks. Tomasz Jaklewicz.
Tego samego dnia, w sali koncertowej o godz. 15.30 rozpocznie się debata "Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa". W dyskusji wezmą udział: bp Rafał Markowski, prof. Jan Grosfeld (UKSW), Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego), Marcin Przeciszewski (KAI) i Michał Senk (Centrum Myśli Jana Pawła II).
W niedzielę w namiocie przed Arkadami Kubickiego o godz. 12.00 rozpocznie się panel "Kościół, który się opiekuje. O pomocy ofiarom przemocy seksualnej". Wezmą w nim udział dziennikarz i filozof Tomasz Terlikowski, jezuita Jacek Prusaki dominikanin Maciej Biskup zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem.
W programie targów będą spotkania z autorami publikacji. Chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.
Targom będą towarzyszyły dwie wystawy. "Domena sacrum" (przestrzeń nad schodami ruchomymi) ukazuje historię i tradycję chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi. "Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju" przygotowana przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego i Civitas Christiana Lublin upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki "Pacem in terris" papieża Jana XXIII.
Z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów, która odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 12.00 na Zamku Królewskim. Wręczenie nagród Feniks 2023 odbędzie się w czasie sobotniej gali i koncertu w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Wydarzenie zwieńczy koncert Agnieszki Fiuk z zespołem wokalno-instrumentalnym Eufonia pod batutą Łukasza Wilczury, która zaprezentuje "Pieśń nad Pieśniami".
W niedzielę, o godz. 12.30 w katedrze odbędzie się msza św. w intencji wydawców i mediów. Będzie jej przewodniczył emerytowany prefekt kongregacji nauki wiary kard. Gerhard Mller.
XXVIII Targi Wydawców Katolickich będą otwarte dla czytelników od czwartku do soboty w godz. 10.00-18.30, a w niedzielę w godz. 10.00-17.30.
Wydarzenie dofinansował minister kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.