Miał dar słuchania, nie przytłaczał swoją osobą, był ciekaw drugiego

10 lutego mija kolejna rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego.

Jego sentencje wypowiadane charakterystycznym głosem zapisały się w wielu miejscach, także w ludzkich sercach. Zmarł przedwcześnie, 10 lutego 2011 r. w rzymskim Casa del Clero podczas wyjazdu na zebranie Kongregacji Wychowania Katolickiego.

- Nie dać się ogarnąć czarnym myślom, nie pozwolić, żeby naszą uwagę koncentrowało tylko to co złe i pesymistyczne. Widzieć łaskę Bożą działającą w sercu świata, poszukiwać niezgłębionych bogactw Chrystusa, wydobywać je na świat - mówił przed laty abp Józef Życiński. Słowa te każą nabrać dystansu do własnych sił i możliwości, w społeczeństwie teatru i zagrożeń wydają się być one nie tylko wiarygodne, ale też orzeźwiające. Był zanurzony w myśleniu filozoficznym, poszukiwał rozwiązań, które byłyby odpowiedzią dla współczesnego człowieka - a jednocześnie potrafił wydobywać piękno i wrażliwość wprost z ewangelicznych perykop. Mówił przy tym barwnie i energicznie. Był duszpasterzem, którego - jak podkreślają liczni - cechowała głęboka wrażliwość. Był racjonalistą, a jednak zachwycał się pięknem i prostotą Ewangelii. Zmarłemu metropolicie lubelskiemu leżał na sercu dialog religii ze światem nauki.

Był biskupem aktywnym w przestrzeni publicznej. Nie unikał świata kultury, twórców i mediów, raczej był na te rzeczywistości otwarty. Rozumiał „mentalność” mediów, miał pozytywny wpływ na dziennikarzy. Potrafił skracać dystans i był dostępny. Miał dar słuchania, nie przytłaczał swoją osobą, był ciekaw drugiego.

Józef Mirosław Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi. W latach 1990-1997 był biskupem diecezji tarnowskiej. 14 czerwca 1997 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem, metropolita lubelskim. Ingres do archikatedry lubelskiej odbył się 29 czerwca 1997 r. Był autorem ponad pięćdziesiąt książek i ponad trzystu artykułów dotyczących zagadnień filozoficznych i dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Zainicjował wiele inicjatyw dotyczących dialogu nauki z wiarą, myśli chrześcijańskiej z myślą współczesną oraz był budowniczym mostów pojednania między ludźmi różnych środowisk.

Msza św. w intencji śp. abp Józefa będzie sprawowana w archikatedrze lubelskiej przez abp. Stanisława Budzika - w poniedziałek 10 lutego o godz. 19.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • teofanes
    10.02.2020 20:49
    Ksiądz Profesor Józef, biskup, był bardzo inteligentnym, przenikliwie myślącym filozofem przyrody (także filozofem matematyki). W Krakowie (w ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej) prowadził cykl wykładów, na które, zwłaszcza w latach 80-tych tłumnie przychodzili studenci, asystenci, pracownicy naukowi z innych uczelni. Prowadził je mistrzowsko. Ściśle współpracował z ks. prof. Michałem Hellerem. Razem prowadzili seminarium interdyscyplinarne z filozofii przyrody, metodologii nauk, filozofii religii, na które zapraszał znakomitych prelegentów z Polski i z zagranicy (miał z nimi wiele osobistych kontaktów). Człowiek o bardzo żywym umyśle, elokwentny, precyzyjny w prezentowaniu nieraz bardzo zawiłych i trudnych tez filozoficznych. W stosunku do ludzi go otaczających bardzo bezpośredni, otwarty, nigdy nie spoglądający na innych z góry, bardzo przyjazny wobec młodszych pracowników uczelni, z którymi (w przeciwieństwie do innych) był na "ty". Chętnie służył pomocą w sposób naturalny, prosty i bezinteresowny. U tych, którzy go znali nie z prasy (prasa wykrzywiła jego obraz), ale z bezpośrednich kontaktów, pozostawił po sobie jak najlepsze wspomnienia.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9