Papież Franciszek pobłogosławił i życzył sukcesów Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży.
Papież Franciszek przyjął ikonę św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny podarowaną przez KSM i błogosławił na kolejne lata działalności stowarzyszenia. „To było zaledwie kilkuminutowe spotkanie, jednak serdeczność papieża oraz Jego otwartość i duch modlitwy poruszają i wzywają do naśladowania" – powiedział ks. Andrzej Lubowicki, asystent Generalny KSM. Prezydium Krajowej Rady KSM pielgrzymuje do Rzymu z okazji 30-lecia reaktywowania stowarzyszenia.
„Cieszę się, że papież nam pobłogosławił. Audiencja w auli Pawła VI, wygłoszona przez papieża katecheza oraz doświadczenie powszechności Kościoła, to coś, co długo będę nosił w sercu" - przyznał Tomasz Kasprzak, zastępca przewodniczącego Prezydium Krajowej Rady KSM. Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek przyjął ikonę przedstawiającą patronów KSM. To dar Druhen i Druhów ofiarowany następcy św. Piotra z okazji 30-lecia reaktywacji stowarzyszenia. Główne rocznicowe uroczystości wypadają w październiku 2020 r., ale członkowie KSM cały rok chcą dziękować i modlić się za dalszy rozwój organizacji.
Asystent Generalny, ks. Andrzej Lubowicki podkreślił: „Moment, gdy Ojciec Święty przyjmując ikonę św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny zainteresował się stowarzyszeniem, wymieniając ze mną kilka zdań, był niezwykłym przeżyciem. Papież udzielił całemu Stowarzyszeniu błogosławieństwa. To było zaledwie kilkuminutowe spotkanie, jednak serdeczność papieża oraz Jego otwartość oraz duch modlitwy poruszają i wzywają do naśladowania".
Spotkanie z Ojcem Świętym miało miejsce w ramach kilkudniowej pielgrzymki Prezydium Krajowej Rady KSM do Rzymu, do grobów św. Jana Pawła II asystenta KSM w latach powojennych i św. Stanisława Kostki - patrona KSM. Stowarzyszenie skupia młodych świeckich, którzy przez cnotę, naukę i pracę służą Bogu oraz Polsce. Organizacja powołana decyzją Episkopatu Polski działa w 31 diecezjach.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.