Francuscy biskupi zaniepokojeni rewizją ustawy o bioetyce

Nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.

„Żadna istota ludzka nie może traktować innej jak przedmiot”– piszą francuscy biskupi wyrażając zaniepokojenie projektem zmian w ustawie bioetycznej. Udostępnia ona m.in. zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Projekt ustawy został przyjęty miażdżącą liczbą głosów przez niższą izbę francuskiego parlamentu, teraz ma być dyskutowany w senacie. Biskupi wskazują, że nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.

Przeciwko wprowadzaniu zmian Francuzi masowo manifestowali na ulicach Paryża w październiku ub.r. Przypomniano wówczas, że nie można podejmować decyzji, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami dla przyszłości oraz kierować jedynie prawem rynku i brać pod uwagę tylko zapotrzebowania współczesnego społeczeństwa. Kolejnym krokiem protestu była publiczna debata francuskich biskupów na ten temat zorganizowana w Kolegium św. Bernarda, która była transmitowana na żywo przez telewizję KTO i wszystkie kościelne sieci społecznościowe. Teraz Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji wydała oświadczenie, w którym przestrzega ustawodawców przed lekceważeniem etyki i przypomina o dobru dziecka.

Biskupi wskazują trzy krytyczne punkty nowej ustawy. Podkreślają, że ustalenie zasad tzw. planu rodzicielskiego, według, których każdy ma prawo do dziecka, absolutyzuje pragnienie posiadania potomstwa kosztem dobra i potrzeb dziecka. Za „niewiarygodną” uznali też propozycję legalizacji pochodzenia dziecka bez ojca i przodków ze strony ojca oraz legalizacji macierzyństwa na podstawie zwykłej deklaracji woli u notariusza bez faktycznej ciąży noszonej przez kobietę. Wezwali, by klauzulą sumienia objąć wszystkich, w tym notariuszy, którzy nie chcą w tym uczestniczyć. Po trzecie, zdaniem biskupów, proponowane rozszerzenie diagnostyki preimplantacyjnej otwiera drogę do zwiększenia selekcji dzieci nienarodzonych i wprowadza liberalną eugenikę.

Biskupi podziękowali też tym parlamentarzystom, którzy pracują nad wprowadzeniem do tekstu ustawy klarowności i zdrowego zmysłu etycznego w kwestii człowieka. Zachęcili zarazem zaniepokojonych obywateli do ujawnienia swych zastrzeżeń i wyrażenia swych poglądów. Okazją ku temu może być kolejna manifestacja zaplanowana w Paryżu 19 stycznia, która otrzymała wsparcie francuskich biskupów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8