Nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.
„Żadna istota ludzka nie może traktować innej jak przedmiot”– piszą francuscy biskupi wyrażając zaniepokojenie projektem zmian w ustawie bioetycznej. Udostępnia ona m.in. zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Projekt ustawy został przyjęty miażdżącą liczbą głosów przez niższą izbę francuskiego parlamentu, teraz ma być dyskutowany w senacie. Biskupi wskazują, że nowa ustawa bioetyczna w ogóle nie bierze pod uwagę dobra dziecka.
Przeciwko wprowadzaniu zmian Francuzi masowo manifestowali na ulicach Paryża w październiku ub.r. Przypomniano wówczas, że nie można podejmować decyzji, nie zastanawiając się nad ich konsekwencjami dla przyszłości oraz kierować jedynie prawem rynku i brać pod uwagę tylko zapotrzebowania współczesnego społeczeństwa. Kolejnym krokiem protestu była publiczna debata francuskich biskupów na ten temat zorganizowana w Kolegium św. Bernarda, która była transmitowana na żywo przez telewizję KTO i wszystkie kościelne sieci społecznościowe. Teraz Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji wydała oświadczenie, w którym przestrzega ustawodawców przed lekceważeniem etyki i przypomina o dobru dziecka.
Biskupi wskazują trzy krytyczne punkty nowej ustawy. Podkreślają, że ustalenie zasad tzw. planu rodzicielskiego, według, których każdy ma prawo do dziecka, absolutyzuje pragnienie posiadania potomstwa kosztem dobra i potrzeb dziecka. Za „niewiarygodną” uznali też propozycję legalizacji pochodzenia dziecka bez ojca i przodków ze strony ojca oraz legalizacji macierzyństwa na podstawie zwykłej deklaracji woli u notariusza bez faktycznej ciąży noszonej przez kobietę. Wezwali, by klauzulą sumienia objąć wszystkich, w tym notariuszy, którzy nie chcą w tym uczestniczyć. Po trzecie, zdaniem biskupów, proponowane rozszerzenie diagnostyki preimplantacyjnej otwiera drogę do zwiększenia selekcji dzieci nienarodzonych i wprowadza liberalną eugenikę.
Biskupi podziękowali też tym parlamentarzystom, którzy pracują nad wprowadzeniem do tekstu ustawy klarowności i zdrowego zmysłu etycznego w kwestii człowieka. Zachęcili zarazem zaniepokojonych obywateli do ujawnienia swych zastrzeżeń i wyrażenia swych poglądów. Okazją ku temu może być kolejna manifestacja zaplanowana w Paryżu 19 stycznia, która otrzymała wsparcie francuskich biskupów.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.