Abp Skworc: Udział w Mszy św. to najważniejsza formacja

- Eucharystia, która jest doświadczeniem miłości Boga, powinna nas prowadzić do praktykowania miłości drugiego człowieka - mówi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Komisja Duszpasterstwa KEP omawiała program duszpasterski dotyczący Eucharystii. Co jest w nim najważniejsze?

Przygotowujemy program, który będzie realizowany przez cały Kościół w Polsce. To pewnego rodzaju oferta, umocowana w decyzji Konferencji Episkopatu Polski, która przyjęła trzyletni program związany z eucharystią. Teraz mamy pierwszy rok, któremu przyświeca hasło „Wielka tajemnica wiary”, a przygotowujemy rok duszpasterski 2020/2021 z hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. To w zasadzie synonim Kościoła. Gromadzimy się na wieczerzy, której gospodarzem jest Jezus Chrystus. Spotkanie z Nim jest kształtowane przez całą wspólnotę Kościoła, bo Kościół się zbiera i spotyka z Chrystusem, nie tylko duchowni, ale i świeccy jesteśmy wszyscy Kościołem. Chcemy doświadczyć obecności Chrystusa w czasie każdej eucharystii i zastanawiamy się nad tym, jak wydarzenie liturgiczne kształtować. To główny temat obrad, które potem będą kontynuowane.

Potrzeba tu rewolucji, czy raczej twardego trzymania się tego, co jest?

Reforma liturgii zapoczątkowana przez II Sobór Watykański. Nie polega ona na zmianie słów, gestów czy rytów. Ona powinna nas prowadzić do tego, żeby nasz udział w Eucharystii był aktywny, nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Mamy dużo ludzi, którzy się angażują w liturgię poprzez czytanie i śpiew. Chodzi o to, żeby nasz udział był wewnętrznie aktywny, żebyśmy się zbliżali do Chrystusa, żeby nas przemieniał, żeby następował proces naszego upodobnienia do Chrystusa. Na tym polega całe życie chrześcijańskie – przyjmując Jego ciało i krew staramy się do Niego upodobnić. Dlatego Eucharystia, która jest doświadczeniem miłości Boga powinna nas prowadzić do praktykowania miłości drugiego człowieka.

Na ile to jest kwestia samej liturgii, a na ile formacji w ogóle?

Pierwszą i najważniejszą formacją jest udział we Mszy św. To dlatego Kościołowi tak bardzo zależy na tym, żeby ochrzczeni uczestniczyli w niedzielnej celebracji. Stąd apele i troska, żeby przychodzili do kościoła. Tam zaczyna się nasza przygoda z Chrystusem, która może być pogłębiana w osobistym życiu religijnym.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podać nick
  09.01.2020 19:52
  Wewnętrzna aktywność jest torpedowana przez konieczność nieustającego dialogowania z celebransem, śpiewania, siadania wstawania, itp. Postuluje się ciągle włączanie się osób świeckich w liturgię, co jest fatalnym pomysłem, bo prowadzi do kompletnego rozproszenia osób obecnych na Mszy świętej. Świeccy wyrwani z ławek zwykle nie potrafią odpowiednio przeczytać czytań, mylą się, śpieszą, a poza tym zaburzają liturgię samym podejściem do ambony, niestosownym ubraniem (na tle celebransa w szacie liturgicznej razi zwykła kurtka , czy nawet elegancki płaszcz świeckiego). Osobiście wyłączam się ze słuchania gdy robią to świeccy, szczególnie kobiety (zbyt wysoki tembr głosu). Aby dobrze wewnętrznie uczestniczyć w Mszy świętej należy przede wszystkim wrócić do ciszy i Mszy łacińskiej.
 • mbtm
  09.01.2020 22:58
  Szanowny arcybiskup ma rację, moim zdaniem natomiast nie tyle uczestnictwo we Mszy jest formacją, co Eucharystia sama w sobie. Bez przyjęcia Komunii msza jest tylko religijnym spotkaniem, człowiek słyszy fragment ST, odnoszący się do niego fragment NT, słyszy tłumaczenie słów, między tym są modlitwy i pieśni i tak to już trwa od początku, ale to tylko rozmowa. Dopiero po przyjęciu Ciała i Krwi Boga mamy życie w sobie jak mówił Jezus, czynimy za Jego poleceniem to na Jego pamiątkę. Bez Komunii msza jest czysto ludzka, czynnik Boski jest w Eucharystii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7