Katolicy we Francji wspierają rozwój Kościoła w Afryce

Akcja ma wspomóc rozwijające się diecezje.

W uroczystość Objawienia Pańskiego stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Afryce przeprowadziło we Francji tradycyjną zbiórkę pieniędzy na rzecz rozwoju inicjatyw duszpasterskich na Czarnym Lądzie. Akcja ma wspomóc rozwijające się diecezje, które potrzebują nowych seminariów oraz zapewnić niezbędną formację katechetom stanowiącym kręgosłup afrykańskiego Kościoła. Stanowi też okazję do bliższego poznania rzeczywistości Afryki i modlitwy z jej mieszkańcami.

Temat tegorocznej kolekty brzmi: „Afryka: ziemia męczenników”. Uwzględniając rosnącą liczbę mieszkańców kontynentu, Afryka stanowi bez wątpienia przyszłość świata i Kościoła. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia, bp Michel Dubost podkreśla, że krew męczenników jest zasiewem wiary tej ziemi. W wielu miejscach Afryki, chrześcijanie oddają swoje życie, nie zawsze przelewając krew, ale także poprzez: strach, grabieże, porwania, zniszczenia i groźby – zauważa francuski biskup. Zachęca wiernych do uświadomienia sobie odważnego zaangażowania Afrykańczyków, czasami za cenę życia, na rzecz pojednania i pokoju. Celem stowarzyszenia jest promowanie i rozwój różnych dzieł prowadzonych przez Kościół w Afryce.

Organizacja została założona w 1888 roku w Paryżu przez kard. Charlesa Lavigerie pod nazwą Stowarzyszenie Antyniewolnicze Francji. Podczas swojej posługi w Tunezji i Algierii starał się on o znalezienie środków na obalenie niewolnictwa oraz handlu ludźmi. Ofiary pochodziły wtedy jedynie ze zbiórki w uroczystość Epifanii, natomiast dzisiaj inicjatywy solidarności trwają przez cały rok. Najpierw wspierano różne kongregacje misyjne francuskie, potem po zakończeniu epoki kolonialnej zaczęto udzielać pomocy diecezjom. Aktualne nazwa stowarzyszenia pochodzi z 1967 roku. Kieruje nim dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, FRANCJA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6