W Madrycie, po protestach mieszkańców, odzyskał on w tym roku charakter religijny.
Święto Trzech Króli ma w Hiszpanii charakter wyjątkowo rodzinny. Dla dzieci jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku, ponieważ Mędrcy ze Wschodu przywożą ze sobą prezenty. W wielu miejscowościach w przeddzień na ulice wychodzi barwny orszak Trzech Króli.
W Hiszpanii dzieci nie mają dzisiaj problemów ze wstawaniem. Budzą się wcześnie i szybko biegną do bożonarodzeniowej szopki lub na balkon w poszukiwaniu prezentów, które zostawili w nocy Trzej Królowie. Wcześniej najmłodsi piszą do nich listy, wyliczając rzeczy, które chcieliby otrzymać. Argumentami są dobre uczynki, jakie wykonali w ciągu roku. Za złe zachowanie można bowiem otrzymać w prezencie trochę węgla. Następnie cała rodzina zasiada do świątecznego śniadania. Na stole czeka już Roscón de Reyes, czyli drożdżowe ciasto w kształcie pierścienia. Jest udekorowane kolorowymi kandyzowanymi owocami, które symbolizują królewskie klejnoty. Każde ciasto kryje w sobie sorpresę, czyli niepodziankę oraz ziarno fasoli. Jeśli ktoś trafi na sorpresę – w Meksyku może to być mała figurka Jezusa – to zostanie świątecznym królem i cały dzień może nosić papierową koronę. Fasola oznacza, że będzie musiał kupić Roscón w przyszłym roku.
5 stycznia po południu w wielu miejscowościach wychodzi na ulice barwna Cabalgata de Reyes Magos, czyli orszak Trzech Króli. W Madrycie, po protestach mieszkańców, odzyskał on w tym roku charakter religijny. Kacper, Melchior i Baltazar przyjechali w pięknych karocach, z których paziowie hojnie rzucali dzieciom słodycze. „Dzieci, wy jesteście nadzieją świata!” – powiedział król Melchior na placu Cibeles i zachęcił maluchów do nauki i troski o środowisko naturalne. W innych miastach Trzej Królowie mogą przypłynąć statkiem, przyjechać na wielbłądach albo nawet przylecieć helikopterem. Święto Trzech Króli kończy w Hiszpanii okres Bożego Narodzenia.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.