Używanie broni nuklearnej jest niemoralne. To mocne stwierdzenie pada w przesłaniu, jakie Ojciec Święty skierował do Japończyków przed swą pielgrzymką do tego kraju.
Nawiązując do bolesnej historii Hiroszimy i Nagasaki, Franciszek przypomina, że Japończycy doskonale wiedzą, co oznaczają cierpienia spowodowane przez wojnę. „Razem z wami modlę się, mówi w swym przesłaniu Papież, żeby niszcząca siła broni nuklearnej nigdy więcej nie powtórzyła się w historii ludzkości”.
Papież przypomina, że mottem jego pielgrzymki są słowa „Chrońmy każde życie”. Wskazuje, że ten silny instynkt rozbrzmiewający w naszych sercach, aby bronić wartości i godności każdego człowieka, nabiera szczególnego znaczenia w obliczu zagrożeń dla pokojowego współistnienia, z którymi świat musi się dzisiaj zmierzyć, zwłaszcza w konfliktach zbrojnych. Przypomina zarazem Japończykom o znaczeniu dialogu międzyreligijnego.
“Wiecie jak ważna jest kultura dialogu, braterstwa, zwłaszcza między różnymi tradycjami religijnymi, które mogą pomóc w przezwyciężaniu podziałów, w promowaniu szacunku dla godności człowieka i przyczyniać się do integralnego rozwoju wszystkich narodów – mówił Franciszek do Japończyków w specjalnym wideoprzesłaniu. – Ufam, że moja wizyta zachęci was do podążania drogą wzajemnego szacunku i spotkania, które prowadzą do pewnego i trwałego pokoju, którego się nie oddaje. Piękną cechą rzeczywistego pokoju jest to, że się z niego nie rezygnuje, ale broni się go zębami.”
Papież Franciszek zauważa, że pielgrzymka do Japonii pozwoli mu docenić naturalne piękno tego kraju. Zachęca też do troski o wspólny dom, który w japońskiej kulturze pięknie symbolizują kwitnące wiśnie. Dziękując za wysiłek włożony w organizację pielgrzymki prosi, by za niego się modlić.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.