Krzyż nie powinien stawać się znakiem podziałów

Krzyż nie powinien stawać się znakiem podziału – podkreślił abp Józef Życiński w wypowiedzi w archidiecezjalnym Radiu eR. Metropolita podziękował lubelskim działaczom „Solidarności” za okazanie „troski o poszanowanie symboliki krzyża”.

Reklama

Krzyż, który wraz z postacią zrywającego kajdany człowieka stanowi Pomnik Wdzięczności lubelskiej „Solidarności”, zostanie poświęcony 25 lipca, w ramach uroczystości upamiętniających 30. rocznicy Lubelskiego Lipca. To druga, odnowiona wersja pomnika, pierwotnie postawionego w 1981 roku.

- Pragnę pochwalić działaczy „Solidarności”, że w ich sposobie działania znajdujemy piękny przykład troski o poszanowanie symboliki krzyża – powiedział abp Życiński w audycji „Pasterski Kwadrans” 24 lipca. - To oni uwzględnili doniosłość tego krzyża w polskich dążeniach do wolności, to oni przyszli do mnie ustalić wszystkie szczegóły, przynosząc ze sobą piękną fotografię krzyża, pod którym stoi uwolniony z kajdan robotnik – mówił.

Metropolita podkreślił, że jest to „sposób prawidłowego załatwiania spraw, w których pojawia się tak doniosły symbol, jak znak Chrystusowej męki jednoczącej niebo z ziemią”.

- Tutaj od lubelskiej „Solidarności” mogliby się nauczyć ci, którzy działają emocjonalnie i najpierw znajdą jakiś krzyż, potem bez uzgodnienia z kimkolwiek wstawią go, a później angażują się do ostrej walki uważając, że tylko ich głos w sprawie krzyża jest miarodajny – orzekł. - Tymczasem krzyż nie jest prywatnym znakiem, który można sobie stawiać tam, gdzie się zechce. Prowokowanie sytuacji, w której krzyż staje się znakiem podziału, nienawiści, ostrych polemik, jest przejawem braku szacunku dla krzyża – dodał.

Zaznaczył, że nieraz autorzy takich działań mieli dobre intencje, bo znali lub czytali o sytuacjach ataków na krzyże czy niszczenia krzyżów z kwiatów w czasie PRL i pragnęli wyrazić jak najpełniej szacunek dla krzyża. - Ale niech ten szacunek wyraża się w długofalowym uwzględnieniu następnych działań, że jeśli jakaś nieprzemyślana decyzja prowadziłaby do kontrowersji, kłótni, wtedy zamiast chwały Bożej przynosiłaby wzajemne podziały i przejawy nienawiści, trzeba z niej zrezygnować, trzeba szukać tego, co jednoczy – podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama