Nagrody Totus Tuus wręczono w czterech kategoriach: promocja godności człowieka, kultury chrześcijańskiej, nauczania św. Jana Pawła II oraz medialnej im. bp. Jana Chrapka.
Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymały osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania Jana Pawła II lub przez swoją działalność realizują wezwanie papieża do obrony godności człowieka.
Laureatami nagród Totus Tuus za 2019 r. w kategorii promocja godności człowieka zostało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Od 1991 r. zajmuje się ono niesieniem pomocy duchowej i poprawą warunków życia osób chorych psychicznie i wsparciem ich najbliższych.
W kategorii Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej statuetkę otrzymał Piotr Pałka, absolwent akademii muzycznej w Krakowie. W 1999 r. był dyrygentem Chóru Papieskiego. Śpiewak w chórze Polskiego Radia. Laureat jest także założycielem i dyrygentem wykonującego m.in. muzykę sakralną chóru Voce Angeli. Był również autorem hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI w 2006 r.
W kategorii Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka zwyciężyła Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia, która działa od 1989 roku na mocy porozumienia Episkopatu z Polskim Radiem. Oprócz realizacji wynikających z porozumienia programów, zajmuje się obsługą ważnych wydarzeń religijnych.
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” otrzymało Totusa w kategorii Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II. "Promyczek" istnieje od 1999 roku, wydaje przeznaczone dla dzieci miesięczniki, filmy i płyty CD o tematyce wiary.
W trakcie uroczystości, która odbyła się na Zamku Królewskim, przyznano także Specjalną Nagrodę Totus Tuus za rok 2019. Wręczono ją ks. prof. Michałowi Hellerowi - profesorowi nauk teologicznych, który specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka - wiara. Ks. Michał Heller jest również pierwszym i do tej pory jedynym polskim laureatem Nagrody Templetona, a także pomysłodawcą i dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest także kawalerem Orderu Orła Białego.
- To nagroda ważna z dwóch powodów. Po pierwsze związana jest z Janem Pawłem II, z którym dzięki współpracy z Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym i Papieską Akademią Nauk mogłem przez wiele lat się spotykać. Dawniej wiele razy słyszałem, że szkoda księży, by zajmowali się naukami świeckimi. Ale od kiedy spotkania letnie z Janem Pawłem w Castel Gandolfo stały się bardziej znane, te głosy umilkły. Ale cieszę się również, że Kapituła dostrzegła ideę teologii nauki. Dziś jesteśmy świadkami kryzysu chrześcijaństwa i jego marginalizacji. To proces który ma głębokie korzenie. Teologia musi odżywiać się aktualnym obrazem świata, oddychać nim - podkreślił ks. prof. Michał Haller, odbierając statuetkę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.